Zapachy do pomieszczeń otwartych i zamkniętych – porady

Istnieje naprawdę wiele sposobów, aby móc cieszyć się doskonałym nastrojem. Jednym z nich bez wątpienia jest przebywanie w otoczeniu, które z jakiegoś powodu lubimy. Może to być mieszkanie, park czy ulubiony sklep, a także niemal każda inna lokalizacja, która skutecznie przywołuje pozytywne skojarzenia. Poza walorami wizualnymi, na atmosferę panującą w danym wnętrzu wpływa również unoszący się w nim zapach. Aromat świeżo skoszone trawy wielu z nas przywodzi na myśl dziecięce wakacje spędzane na wsi, a zapach morskiej soli powala choć przez chwilę poczuć się tak, jak na słonecznej plaży. O zbawiennym wpływie zapachów na ludzką psychikę bardzo wiele można dowiedzieć się dzięki aromaterapii, ale jeśli chcielibyśmy zadbać o panujący wokoło klimat już teraz, warto postawić na zakup zapachów do pomieszczeń. Które z nich wybrać? Czy zapachy do pomieszczeń publicznych i domu powinny być do siebie podobne?

Zapach do pomieszczeń biurowych – na jakie nuty się zdecydować?

Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że dobry nastrój pozytywnie wpływa na wyniki pracy każdego z nas. Właśnie dlatego, organizując przestrzeń we własnej firmie, warto zadbać o to, aby roznoszący wokół aromat wywoływał na twarzy pracowników uśmiech i skutecznie ich odprężał.

Zapachy do otwartych pomieszczeń biurowych

Podczas wybierania zapachów do pomieszczeń w biurze, warto zwrócić uwagę na charakter planowanej przestrzeni. W przypadku tzw. open space, czyli biura charakteryzującego się jedną, wspólną powierzchnią wykorzystywaną na co dzień przez znaczną liczbę osób, postawmy raczej na zapachy, które okażą się możliwie neutralne. Na dużych przestrzeniach co-workingowych świetnie sprawdzą się aromaty naturalne. Dzięki swojej delikatności mają one szansę zyskać przychylność wielu osób o różnych gustach, na co dzień wypełniających open space.

Zapachy do zamkniętych pomieszczeń biurowych

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku zapachów do pomieszczeń zamkniętych, takich jak gabinet szefa. W większości przypadków ta część firmowego lokalu zostaje wyposażona w klimatyzację lub wentylację, dzięki czemu unoszące się wewnątrz powietrze ulega częstej wymianie. Szukając idealnego zapachu do zamkniętego pomieszczenia o takim charakterze, można pozwolić sobie na odrobinę ekstrawagancji i podczas zakupów pójść w stronę odrobinę mocniejszych aromatów.

Wiele osób lubi otaczać się na przykład zapachami eleganckich perfum. Na właśnie takie rozwiązanie pozwala m.in. zastosowanie świeczek zapachowych z linii zapachowej Senso Home.

Jednak otwarte przestrzenie to nie tylko domena biur. W większości przypadków sytuacja ta dotyczy również różnego rodzaju lokali usługowych, takich jak sklepy czy restauracje. W przypadku tych pierwszych zapach ma za zadanie spełnić kilka funkcji, do których należy:

W takich sytuacjach raz jeszcze świetnie sprawdzają się aromaty naturalne, niezawierające ulepszaczy, za to mogące pochwalić się możliwie jak najprostszym składem chemicznym. Nic tak nie zniechęca do rozpoczęcia posiłku, jak zbyt intensywny, drażniący zapach chemikaliów, prawda?

Idealny zapach do pomieszczenia w mieszkaniu, czyli jaki?

Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli stajemy przed wyborem zapachów do mieszkania. Wracając do swoich „czterech ścian” po długim dniu pracy, większość z nas marzy po prostu o chwili relaksu. Aby był on jak najbardziej udany, warto wspomóc się aromatami lawendy lub aloes, które skutecznie ukoją skołatane nerwy. Zanim jednak postanowimy zainstalować dyfuzory z takim samym zapachem w całym domu, zastanówmy się, czy nie warto nieco ich zróżnicować. W zaostrzaniu apetytu pomoże bowiem na przykład aromat suszonych ziół rozpylony w kuchni, o świeżość powietrza w salonie doskonale zadba odświeżacz o zapachu lilii wodnych lub górskiego powietrza, a atmosferę domowego SPA w łazience skutecznie wprowadzi produkt z nutami kadzidła.

Wybór zapachu do pomieszczeń zamkniętych i otwartych – różnice

Wybierając zapachy do pomieszczeń zamkniętych i otwartych, pamiętajmy o kilku kluczowych zasadach, które pomogą podjąć najlepsze decyzje.

Podsumowanie: wybór zapachy do pomieszczeń 

Wbrew pozorom, trafny wybór zapachu do pomieszczeń to niełatwa sztuka. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto przemyśleć kilka istotnych kwestii, do których należą m.in.:

Chcąc osiągnąć możliwie jak najlepszy efekt, warto także zwrócić uwagę na lokalizację zawieszki lub pojemnika z substancjami zapachowymi. Umieszczając go zbyt blisko twarzy, możemy bowiem wywołać ból głowy i rozdrażnienie, zaś w odwrotnym przypadku – aromat przestanie być jakkolwiek wyczuwalny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ