Samochodów używamy niezależnie od pory roku, dnia czy warunków atmosferycznych. Często nie mamy zresztą innego wyboru – dla wielu z nas jest to jedyny sposób, by dotrzeć na czas do pracy czy szkoły. Dlatego tak istotne jest, aby podróżowanie samochodem było bezpieczne. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z konieczności przeprowadzania okresowych badań technicznych. Jest jednak jeden element, na który do tej pory mogłeś nie zwrócić uwagi: matowienie reflektorów. Choć regularnie wymieniamy przepalone żarówki, mało kogo interesuje, jak wypolerować reflektory. Pamiętać jednak trzeba, że zmatowiałe lampy samochodowe mogą stanowić problem nie tylko natury estetycznej.
Zużywanie się poszczególnych elementów samochodu to naturalny proces. Niektóre z akcesoriów, np. żarówki, trzeba wymieniać dość często, a inne – dużo rzadziej. Spowodowany upływem czasu spadek jakości poszczególnych części auta jest jednak nieunikniony. Dotyczy to niestety także lamp. Umieszczone po zewnętrznej stronie pojazdu, są zawsze narażone na szkodliwy wpływ deszczu, śniegu czy gradu. Piasek i sól drogowa, którymi zimą posypuje się drogi, również przyczyniają się do pogorszenia stanu lamp. Nie bez znaczenia są też warunki, w jakich przechowujemy samochód, oraz upływ czasu.
Im więcej czasu mija, odkąd nasz samochód wyjechał z salonu, tym częściej musi gościć u mechanika. Można jednak do pewnego stopnia spowolnić „starzenie się” auta. Istotną kwestią jest właściwe przechowywanie. Zasadniczo zawsze lepiej jest garażować samochód. Wówczas niekorzystne warunki atmosferyczne mają na niego wpływ wyłącznie podczas podróżowania. Auto trzymane na parkingu pod blokiem, nawet jeśli jeździmy nim tylko od święta, będzie niszczeć. Pewne procesy – np. matowienie lamp – zajdą w nim dużo szybciej. W takich wypadkach należy rozważyć, czy konieczne nie będzie czyszczenie lamp samochodowych.
Dobra widoczność na drodze jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa sobie i pozostałym uczestnikom ruchu. Dlatego sprawne lampy są koniecznością – nie tylko w nocy, ale także w trudnych warunkach pogodowych w ciągu dnia. Istotne jest nie tylko to, abyśmy my widzieli inne pojazdy, ale także to, byśmy sami pozostawali widoczni. Co więcej, zmatowiałe reflektory mogą skutkować tym, że nasze auto nie przejdzie okresowego badania technicznego i nie zostanie dopuszczone do ruchu. Nie zapominajmy też o względach estetycznych, które, choć mniej istotne, dla wielu osób również mają duże znaczenie. Regeneracja lamp samochodowych sprawia, że pojazd wygląda po prostu na bardziej zadbany. Jeśli do wypolerowanych lamp dołączymy lśniącą karoserię, auto może wyglądać niemal tak dobrze, jakby dopiero co zjechało z taśmy montażowej.
Wydawać by się mogło, że polerowanie lamp to zadanie dla fachowca. Jest to jednak mylne przekonanie! Regeneracja reflektorów samochodowych może zostać z powodzeniem przeprowadzona także przez osoby bez większego doświadczenia. Cały proces obejmuje kilka etapów:
Po pierwsze należy dokładnie umyć lampy. Można zastosować specjalny środek, który pozwoli na pozbycie się tłustych plam utrudniających proces renowacji reflektorów. Idealnie nadadzą się do tego preparaty do czyszczenia Dr. Marcus – np. nabłyszczający szampon samochodowy. Następnie należy zabezpieczyć obszary wokół reflektorów. Można do tego celu zastosować specjalną taśmę. Teraz w ruch pójdą papier ścierny i woda. Najpierw należy zetrzeć z reflektorów wierzchnią warstwę. Nie martw się, jeśli to Twoje pierwsze polerowanie lamp. „Jaki papier wykorzystać?” to pytanie, od którego warto zacząć. Odpowiedź jest uzależniona od stopnia zmatowienia reflektora.
Do lamp w lepszej kondycji wystarczy papier o gradacji 2500 oraz 3000. W przypadku mocno zniszczonych reflektorów najlepiej zostawić je na koniec, a zacząć od 800, 1200 oraz 1500. Trzeba przy tym pamiętać, że podczas ścierania należy unikać ruchów okrężnych, a skupić się naprzemiennie na poziomych i pionowych. Co jakiś czas należy spryskać lampę wodą. Po zdarciu warstwy ochronnej regeneracja reflektorów może postępować dalej. Kolejnym krokiem jest polerowanie. Można do tego wykorzystać siłę własnych rąk lub maszynę polerską. Trzeba tylko pamiętać, aby nie naciskać zbyt mocno na reflektor, ani go zbyt mocno nie rozgrzać, aby nie doprowadzić do jego uszkodzenia.
Kiedy renowacja lamp samochodowych jest już zakończona, należy podjąć kroki mające na celu zabezpieczenie jej efektów. Pozostały więc już same proste czynności. Należy przeprowadzić ponowne czyszczenie lamp samochodowych, najlepiej przy pomocy środka odtłuszczającego. Lepiej jednak poczekać z tym do momentu, kiedy lampy będą już chłodne. Następnie należy nałożyć na ich powierzchnię odpowiednią pastę, która ochroni je przed szkodliwym działaniem promieni UV. Reflektory są jednym z najważniejszych elementów auta, ponieważ mają za zadanie zapewnić nam bezpieczeństwo. W Polsce jest to szczególnie istotne ze względu na całoroczny obowiązek jazdy z włączonymi światłami. Nie powinniśmy więc bagatelizować kwestii, jaką jest renowacja reflektorów samochodowych. Pamiętajmy też, że lampy warto regularnie czyścić odpowiednimi środkami – np. płynem do usuwania insektów i smoły.