Zmień opony na zimowe - ostatni dzwonek

Piękna, złota jesień powoli się kończy, temperatury spadają, więc zima czai się już za rogiem. Jako odpowiedzialny kierowca powinieneś już zacząć przygotowania swojego samochodu, bo tak naprawdę tylko chwila dzieli Cię od utrudnionych warunków drogowych i „przygód” związanych z jazdą w śniegu i na mrozie. Niestety wielu właścicieli aut wciąż odkłada zmianę opon na zimowe do ostatniej chwili. Jeśli sam jeszcze tego nie zrobiłeś – zajmij się tym jak najszybciej! To już ostatni dzwonek – śniegu możemy spodziewać się lada moment!

Zima na drodze i w drodze

Zdaniem ekspertów, wymiana opon na zimowe to konieczność, by w czasie zimowej jazdy czuć się pewnie i bezpiecznie za kierownicą. Wersja zimowa opony zachowuje się w czasie jazdy zupełnie inaczej niż letnia, ponieważ została zaprojektowana specjalnie na cięższe warunki drogowe. Odpowiednia mieszanka gumy, kształt, gęstość nacięć, kierunek i głębokość bieżnika oraz większa elastyczność opony sprawią, że droga do pracy, czy na weekendowy wypad przebiegnie bez przykrych niespodzianek. Z całą pewnością więc pomoże skrócić drogę hamowania oraz zdecydowanie poprawi przyczepność. Nie jest to obowiązek narzucony przez prawo, natomiast specjaliści podkreślają, że nieprzewidywalne i czasem gwałtowne zmiany warunków atmosferycznych w zimie mogą dostarczać wielu trudności na drodze, więc warto zabezpieczyć się zawczasu.

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i bliskich

Sprawdź stan swojego samochodu oraz wymień opony na zimowe zanim zimowa aura na dobre zagości na drogach Twojego miasta. Specjaliści sugerują, że odpowiednim czasem do wymiany opon jest temperatura poniżej 7 stopni. Jest to znak, że w najbliższym czasie możemy spodziewać się, że słupek rtęci spadnie poniżej 0 stopni Celcjusza nocą, co może zwiastować pierwszy śnieg lub opady deszczu ze śniegiem i przymrozki. Wielu kierowców jednak wciąż odwleka w czasie podjęcie tej decyzji, jeszcze inni czekają do momentu, aż pojawi się pierwszy śnieg – wtedy niestety muszą się liczyć z kolejkami w warsztatach. Aby ich uniknąć, zaplanuj wymianę opon z wyprzedzeniem.

Pamiętaj, rozsądek przede wszystkim! Zdejmij nogę z gazu i jedź ostrożnie, dostosowując prędkość do panujących na drodze warunków. W zimie jesteś narażony na wiele niebezpieczeństw na drogach. Nieodśnieżona, oblodzona i mokra jezdnia zwiększają prawdopodobieństwo konieczności wykonywania gwałtownych manewrów. Lepiej być na nie odpowiednio przygotowanym. Odwiedź zakład wulkanizacyjny jak najszybciej i zmień opony na „zimówki”!