Opady śniegu, mróz oraz wszechobecna wilgoć zimową porą mają bardzo niekorzystny wpływ na kondycję Twojego samochodu. Zdarza się, że niskie temperatury utrudniają nawet dostanie się do samochodu, nie wspominając już o problemach z rozruchem. Dodaj do tego jeszcze skute lodem szyby i grubą pokrywę śnieżną, z którymi musisz się uporać zanim wsiądziesz za kółko. Zima zdecydowanie nie oszczędza ani kierowców ani ich pojazdów. Niska temperatura i wilgoć to czynniki, które sprzyjają zamarzaniu zamków, przymarzaniu uszczelek i wycieraczek. Jak więc zabezpieczyć się przed nieprzyjemnymi niespodziankami, które niesie ze sobą zima?
Zmiotka i skrobaczka
Te praktyczne narzędzia z pewnością znajdą zastosowanie podczas codziennego, zimowego rytuału przygotowywania samochodu do jazdy. Ich koszt jest naprawdę niewielki, a z pewnością będą Ci służyć długo. Z pomocą skrobaczki szybko usuniesz śnieg i lód z szyb i wycieraczek, a zmiotka pozwoli oczyścić samochód z pokrywy śnieżnej.
Odmrażacz do szyb
Tak zwane minusowe temperatury to gwarancja zamarzniętych szyb każdego ranka. A stanie na mrozie i skrobanie ich to bez wątpienia nie jest przyjemne zajęcie, szczególnie rano, kiedy spieszysz się do pracy. Aby ułatwić sobie to zadanie zastosuj odmrażacz do szyb. Wystarczy spryskać szyby i odczekać chwilę, aż lód się rozpuści. Odmrażasz do szyb sprawi, że oczyszczenie przestanie być czasochłonną czynnością, a Ty będziesz mógł wyruszyć w drogę znacznie szybciej.
Zimowy płyn do spryskiwaczy
Zdarza się, że kierowcy lekceważą zalecenia specjalistów i nawet w zimie stosują zwykłe płyny do spryskiwaczy. To błąd. Zimowe płyny odznaczają się zdecydowanie niższą temperaturą krzepnięcia, dzięki czemu nie zamarzają nawet przy ekstremalnych mrozach. Warto zwrócić uwagę na skład i zapach płynu, pozwoli to uniknąć drażniących woni chemikaliów czy alkoholu towarzyszących w trakcie jazdy.
Kable rozruchowe
Chyba każdy kierowca choć raz znalazł się w sytuacji, gdy po przekręceniu kluczyka w stacyjce samochodu nic się nie wydarzyło. Auto nie odpaliło. Dzieje się tak często w zimie, ponieważ już przy temperaturze -10 stopni Celsjusza moc rozruchowa akumulatora spada nawet o 30 procent! Jeśli Twój samochód nie odpala, możesz skorzystać z pomocy innego kierowcy i korzystając z zestawu kabli rozruchowych, podładować swój akumulator. Alternatywnie możesz użyć z tak zwanych „boosterów”, zewnętrznych urządzeń rozruchowych, które po podpięciu do rozładowanego akumulatora pomogą odpalić samochód.
Przy odpowiedniej wiedzy i zapobiegliwości jesteś w stanie oszczędzić sobie sporo nerwów. Przygotuj się więc odpowiednio wcześniej i nie pozwól zimie Cię zaskoczyć. Zaopatrując się w tych kilka prostych i ogólnodostępnych akcesoriów jesteś w stanie skutecznie ustrzec się przed wieloma problemami, jakie niesie ze sobą zimowa aura.