Zakaz wychodzenia z domu poza koniecznymi sytuacjami! Czy można jeździć autem?

Zakaz wychodzenia z domu poza koniecznymi sytuacjami! Czy można jeździć autem?

W związku z epidemią koronawirusa rząd zaostrza zasady kwarantanny. Zaostrzenia obowiązują już od dzisiaj. Zamknięte zostają parki, lasy, place zabaw i nadrzeczne bulwary. Zakaz wychodzenia z domu  obowiązuje na terenie całego kraju. Ograniczenia zostały wprowadzone do 11 kwietnia. Czy w związku z zaostrzeniem przepisów można jeździć autem?

Podczas dzisiejszej konferencji Piotra Morawieckiego, rząd wymienił w jakich przypadkach dozwolone jest wychodzenie z domu. Ograniczenia w poruszaniu się dotyczą przede wszystkim:

zgromadzeń powyżej dwóch osób (z wyjątkiem obrzędów liturgicznych tj mszy świętych, pogrzebów i ślubów - tam może się spotkać pięć osób).
Poruszania się komunikacją miejską.
Wychodzić z domu można tylko w koniecznych sytuacjach:

  • Do sklepu, do pracy, do apteki, do lekarza.
  • Wyprowadzane psa.
  • Wyjście z pomocą dla osób starszych, dla rodziny.
  • Kierowcy zatem mogą czuć się spokojnie - można jeździć autem, a nawet jest to wskazane. Ceny paliwa obniżyły się, zatem lepiej poruszać się samochodem, niż komunikacją miejską.

Podczas jazdy samochodem należy pamiętać jednak o jego dezynfekcji i utrzymaniu w czystości. Wsiadając do auta myj najczęściej dotykane przedmioty: klamkę, kluczki, lusterko, radio, kierownicę. Dezynfekcja i czyszczenie wszelkich powierzchni jest bardzo ważna. Dzięki temu możemy zmniejszyć ryzyko zakażenia. Zwróćmy szczególną uwagę na foteliki dla dzieci oraz na bagażnik, w którym przewozimy różne przedmioty, na przykład zakupy.  Należy dokładnie odkurzyć dywaniki, podłogę oraz tapicerkę (polecamy specjalne kosmetyki samochodowe: chusteczki do rąk, kokpitu, do czyszczenia szyb na zewnątrz i wewnątrz oraz szampon z woskiem i płyn do mycia szyb i szkła). Warto systematycznie sprzątać samochód.

Zakaz nie obejmuje pomocy bliskim. Podróżowanie w celu pomocy członkowi rodziny, lub pomoc w wyprowadzeniu psu swojemu sąsiadowi jest dopuszczalne. Powinniśmy jednak zachować rozsądek i starać się minimalizować nasze działania - za niestosowanie się do przepisów grozi mandat lub grzywna w wysokości 5000 złotych.