Systemy kontroli i asystenci kierowcy - zbędne gadżety, czy zwiększone bezpieczeństwo jazdy?

Kluczowym elementem bezpiecznej jazdy jest koncentracja kierowcy podczas prowadzenia samochodu. Dzięki pełnemu skupieniu jesteś gotowy do szybkiej reakcji na wypadek nieprzewidzianego zdarzenia, do którego może dojść na drodze. A uważny kierowca to taki, który umiejętnie analizuje otoczenie oraz dostosowuje prędkość do panujących warunków. Na szczęście, dzięki ciągłemu i prężnemu rozwojowi technologicznemu, każdy użytkownik pojazdów może teraz liczyć na wsparcie asystentów kierowców. Postanowiliśmy przyjrzeć się kilku popularnym na rynku motoryzacyjnym rozwiązaniom, dostępnym już nie tylko w nowych modelach aut.

System kontroli uwagi kierowcy

Badania naukowe dowodzą, że znaczna część poważnych wypadków drogowych spowodowana jest przez zmęczenie kierowców. System kontroli oparty na kamerze umieszczonej na wprost twarzy kierowcy, monitoruje czy kierującemu pojazdem nie grozi zapadnięcie w tak zwaną mikro drzemkę i ostrzega go zanim dojdzie do niebezpiecznej sytuacji. System mierząc częstotliwość mrugania oraz długość przymknięcia oczu, ostrzega, gdy oko zostanie zamknięte na dłużej niż sekundę. Utrata świadomego dostępu do bodźców i informacji przez taki czas może doprowadzić do sytuacji zagrażającej życiu.

Asystent hamowania awaryjnego

W przypadku tego rozwiązania zdania są mocno podzielone. Jedni twierdzą, że jest irytujące, inni uważają je za wręcz zbawienne. Asystent hamowania awaryjnego zwiększa sztucznie siłę hamowania po szybkim i mocnym wciśnięciu pedału hamulca. Efektem takiego hamowania jest nagłe zatrzymanie pojazdu w miejscu, na przykład w sytuacji wtargnięcia pieszego na jezdnię. Ponieważ jednak dzieje się to bardzo szybko, kierowca niezaznajomiony z takim rozwiązaniem, może nie zareagować na czas i doprowadzić do kolizji – kierowca jadący z tyłu może niestety nie wyhamować i wjechać w tył Twojego auta.

Czujnik deszczu

Znany temat oraz popularne w dzisiejszych czasach rozwiązanie. Dla jednych zbędny luksus, dla innych podstawowy element wyposażenia. Biorąc pod uwagę postęp technologiczny, można by się oczekiwać, że urządzenie będzie działać perfekcyjnie. Niestety niekoniecznie tak jest, elektronika bywa zawodna. Zdarza się, że czujnik reaguje nawet wtedy, gdy deszcz już nie pada lub kiedy inny samochód wjedzie w kałużę i zaleje nam szybę. Zdania są więc podzielone. Niektórzy kierowcy doceniają rozwiązanie, które pozwala im się skupić na jeździe w deszczu, inni wolą samodzielnie kontrolować pracę wycieraczek.

Konstruktorzy samochodów starają się wspomagać kierowcom wyposażając auta w coraz to nowe systemy, które mają zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników pojazdów w trakcie jazdy. Jedne działają idealnie, inne niekoniecznie. Jeśli jednak choć w najmniejszym stopniu ułatwiają nam bezpiecznie dostać się z punktu A do punktu B, to czemu ich nie wypróbować?

Zapach do samochodu

Aby mieć więcej energii podczas jazdy samochodem, warto postawić na energetyzujący odświeżacz powietrza! W tym celu doskonale sprawdzają się zapachy owocowe, cytrusowe lub świeże. Wybierz swój ulubiony i wyrusz w pełną zapachu podróż!