Samochód cabrio - zalety i wady

Czy posiadanie auta typu cabrio w Polsce ma sens? Jaki dach wybrać – miękki czy sztywny? Jak o niego zadbać? To tylko niektóre z pytań zadawanych przez kierowców rozważających zakup tego typu pojazdu. Odpowiadamy na nie wszystkie!

Samochód cabrio – zalety i wady

Zacznijmy od tego, że tego typu samochód nie jest tak trudny w utrzymaniu jak wydaje się większości kierowców. Owszem, jest to inny rodzaj pojazdu, natomiast powinniśmy do niego podchodzić jak do standardowego auta z niestandardowym (dodatkowym!) wyposażeniem. Bo przecież możliwość podróżowania z wiatrem we włosach i słońcem na twarzy to naprawdę kusząca perspektywa, prawda? Co jednak w przypadku kiedy nie mówimy o jeździe po słonecznej Kalifornii, a raczej o kapryśnym polskim klimacie? Cóż – odpowiedź jest prostsza niż myślimy – w najgorszym wypadku po prostu nie otworzymy dachu.

Powiedzmy, że zdecydowaliśmy się na zakup cabrio. Co dalej? Wszystko zależy tak naprawdę od tego czy wybieramy soft-top (miękki, materiałowy dach) czy hard-top (twardy dach). Wbrew pozorom jest to najważniejszy czynnik jaki powinniśmy wziąć pod uwagę przed zakupem takiego samochodu, a nie ma tu dobrej czy złej odpowiedzi. Sztywny dach na pewno lepiej ochroni nas przed ulicznym hałasem, który może okazać się uciążliwy, szczególnie przy większych prędkościach. Miękkie pokrycie dachu to natomiast gwarancja większej pojemności bagażnika i mniejszej masy auta. Ustalmy więc priorytety.

Jak dbać o samochód cabrio?

Stając się posiadaczami cabrio musimy stosować się do zasad takich samych jak inni kierowcy. Serwisowanie nie będzie nas kosztowało więcej niż użytkowników standardowych aut, powinniśmy jedynie upewnić się, że regularnie konserwujemy i impregnujemy dach. Mitem jest stwierdzenie, że podczas jazdy w deszczu z zamkniętym dachem ryzykujemy potopem w samochodzie. Zdarzało się to w przeszłości w starszych modelach – to prawda, niemniej jednak myśl techniczna XXI wieku gwarantuje konstrukcje wolne od tego rodzaju wad, niezależnie od rodzaju dachu.

O czystość samochodu cabrio doskonale zadbają kosmetyki Dr. Marcus. Sprawią, ze będzie Ci służył przez długi czas.

Cabrio – jak użytkować?

O czym więc należy pamiętać, by moc cieszyć się beztroską jazdą cabrio? Na początek o składaniu dachu dopiero po jego wyschnięciu. Ryzykownym może również okazać się pozostawienie otwartego dachu na tak zwane „5 minut”, ponieważ nawet w słoneczny dzień może nagle zaskoczyć nas deszcz. I potop gotowy. Zimą możemy spotkać się z problemem otwierania szyb bez ramek. Minusowe temperatury sprawiają, że szyby zamarzają i nie chcą się opuszczać, co niestety w wielu modelach całkowicie uniemożliwia otwarcie lub zamknięcie drzwi (niezależnie od tego czy samochód jest pozostawiony na zewnątrz czy w garażu). I oczywiście czeka nas częstsze sprzątanie. Jeżdżąc bez dachu ryzykujemy zakurzeniem i zabrudzeniem całej kabiny.

Kabriolet jest bez wątpienia samochodem wyjątkowym. Piękna sylwetka i poczucie wolności gwarantują przyjemne doznania podczas jazdy. Rynek samochodowy wciąż się zmienia i rozwija, a rywalizacja między producentami sprawiła, że obecne modele są dostępne dla szerszego grona kierowców i znacznie tańsze w eksploatacji niż ich poprzednicy. Niestety z powodu zmiennych warunków atmosferycznych w naszym kraju, popularność tego typu samochodów jest wciąż stosunkowo mała.