Opcja: leasing konsumencki - czy warto?

Od pewnego czasu na leasing samochodu mogą zdecydować się nie tylko przedsiębiorcy, ale także osoby prywatne. Czy takie rozwiązanie finansowania samochodu jest atrakcyjne i na czym dokładnie polega cały proces? Dowiesz się poniżej!

Korzystne warunki

Leasing to wygodna i coraz bardziej popularna opcja kupna samochodu. Jest on świetną alternatywą dla nie zawsze korzystnego, klasycznego kredytowania. Jak w dużym skrócie wygląda leasingowanie auta? Jeśli tylko zdecydujesz się na podobną opcję, co miesiąc będziesz zobowiązany do jednorazowego zapłacenia 10% wartości pojazdu, a następnie spłaty odpowiednio wyliczonych rat za swój nowy pojazd. Przez cały czas użytkowania będzie on jednak należał do firmy, która udzieliła Ci leasingu. Co następuje dalej? Na koniec spłacanych rat uzyskasz przywilej wykupienia samochodu jako pierwszy, płacąc za niego tylko 1% początkowej wartości.

Uwaga na koszty

Porównanie leasingu konsumenckiego i standardowego kredytu na zakup auta nie jest proste. Można jednak zauważyć, że domeną leasingów są niższe oprocentowania, ale również serie dodatkowych kosztów. Co się wśród nich znajduje? Kwota za przygotowanie całej transakcji, spore prowizje oraz opłata za pełen pakiet ubezpieczeń, który jest obligatoryjny dla każdego. Nie obejdzie się także bez obowiązkowych kosztów autoryzowanego serwisu, który potrafi nieźle spustoszyć kieszenie niejednego kierowcy. Plusem jest jednak to, że od samego początku zyskujesz możliwość poruszania się nowiuteńkim, wymarzonym samochodem, który jest już zarejestrowany i ubezpieczony – cenny czas zostaje zatem z Tobą!

Leasing i po leasingu

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zatrzymanie auta dla siebie czy też oddasz je firmie leasingowej po spłaceniu wszystkich rat, pamiętaj, że auto przebywa u Ciebie na zasadzie dzierżawy. To oznacza, że jesteś jedynie jego użytkownikiem, a nie właścicielem. W związku z tym o leasingowane auto powinieneś dbać dokładnie tak samo, jak o samochód wzięty z wypożyczalni. Każda umowa leasingowa zawiera obszerne informacje na temat obowiązków użytkownika, które należy przestrzegać. W innym wypadku z pewnością poniesiesz pewne konsekwencje finansowe, które mogą być bolesne. A zatem? Jeżdżąc samochodem z leasingu dbaj o jego czystość i regularnie pielęgnuj zarówno karoserie, jak i wnętrze. Aby nie tracić zaoszczędzonego wcześniej czasu na sprzątanie, zaopatrz się w wysokiej jakości kosmetyki samochodowe Dr. Marcus.

Teraz pozostaje Ci tylko podjąć ostateczną decyzję. My jesteśmy pewni, że – na wzór krajów zachodnich – leasing konsumencki będzie w Polsce coraz popularniejszy, co będzie wiązało się z coraz bardziej przyjaznymi warunkami współpracy.