Nie czekaj z wymianą opon!

Kolejna zima za nami, a słoneczne dni całkowicie odmieniły warunki panujące na drogach. Czas na wymiany opon z zimowych na letnie!

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wraz z końcem zimy zmieniamy zapachy samochodowe na te bardziej wiosenne, ale należy pamiętać, że każda podróż powinna być przede wszystkim bezpieczna. Decyduje o tym w dużej mierze to, w jaki sposób podłoże oddziałuje na auto. Jego charakter ma wpływ na stabilność jazdy oraz odpowiednią przyczepność, dlatego dobrze dobrane opony są absolutną podstawą bezpieczeństwa. Zimowe opony różnią się od letnich nie tylko rodzajem gumy, z którego zostały wykonane, ale również wzorem bieżnika. Na tej podstawie zimowe opony są bardziej sprężyste (nawet przy minusowych temperaturach) oraz potrafią odprowadzać wodę i błoto ze swojej powierzchni, co pozwala na pewną jazdę po oblodzonych i ośnieżonych nawierzchniach. Nie są one jednak odpowiednie do całorocznej jazdy po drogach, dlatego wraz z końcem zimy należy niezwłocznie wymienić opony w swoim aucie, aby być przygotowanym na nowe warunki jazdy.

Opony nie do zdarcia

Gdy na drogach jest sucho i ciepło, słońce wywołuje w nas dobry humor, a odświeżacz powietrza pozwala się zrelaksować, pozwalamy sobie na nieco szybszą jazdę oraz bardziej dynamiczne wjeżdżanie w zakręty. Zewnętrzne krawędzie opon są dużo mocniej dociążane. W takich warunkach jazda na oponach zimowych spowodowałaby ich szybkie zużycie z powodu mechanicznego starcia warstw zewnętrznych. Nie bez przyczyny opony letnie są wykonywane z dużo twardszych materiałów. Wilgoć na drodze również nie pozostaje bez znaczenia. Opony letnie z reguły dużo lepiej radzą sobie z mokrymi powierzchniami. Warto także wiedzieć, że podczas hamowania dochodzi do zjawiska akwaplanacji, czyli utraty przyczepności opon do podłoża poprzez warstwę wody znajdującą się pomiędzy nimi. Właśnie dlatego niektóre opony letnie są także oponami deszczowymi. Ich wyraźnie głębsze rowki dużo lepiej odprowadzają wodę i nie pozwalają na utratę kontroli nad samochodem.

Co więcej, regularna wymiana opon z letnich na zimowe i odwrotnie znacznie wydłuża żywotność każdego z kompletów. Jest to ogromna, długoterminowa oszczędność dla każdego kierowcy, dlatego warto wyposażyć się nie tylko w kosmetyki do pielęgnacji i czyszczenia samochodu, ale także w  wymienny komplet kół lub opon. Dodatkowo, za zaoszczędzone pieniądze możemy dokupić przydatne akcesoria dla naszego auta, np. od Dr.Marcusa, które podniosą jakość podróżowania.