Jak dbać o akumulator zimą?

Czy jesteś jednym z tych kierowców, którzy nie zwracają uwagi na stan swojego akumulatora do czasu aż nie odmówi posłuszeństwa? Jeśli tak to błąd – jeśli dopuścisz do stanu, kiedy to nie jesteś w stanie uruchomić silnika, jest już za późno na naprawy. A wcale nie musi tak być. Dzięki kilku prostym zabiegom jesteś w stanie wydłużyć żywotność swojego akumulatora, jak również odpowiednio zadbać o niego, szczególnie w okresie, kiedy tego najbardziej potrzebuje – zimą.

Regularne czyszczenie

Czy wiesz, że w niskiej temperaturze, pojemność akumulatora może spaść nawet o 50%? Aby uniknąć przykrych niespodzianek, sprawdzaj regularnie stan swojego akumulatora. Możesz to zrobić samodzielnie (z użyciem odpowiedniego sprzętu – nigdy „na oko”) lub w najbliższym warsztacie samochodowym. Prawidłowe czyszczenie akumulatora pomoże zapobiegać niepożądanym i nieprzewidzianym wyładowaniom, które są spowodowane przez zbierające się zanieczyszczenia i brud. Użyj specjalnej szczotki do pozbycia się szczególnie uporczywych zabrudzeń i nasmaruj lub spryskaj bolce wazeliną techniczną.

Kontrola napięcia

Nie tylko mróz, lód i śnieg mogą wpływać negatywnie na żywotność akumulatora. Czy wiesz, że nieregularne użytkowanie auta, szczególnie do pokonywania niewielkich odcinków, to kolejny czynnik mogący powodować trudności w uruchamianiu Twojego samochodu? Nie zostawiaj więc w zimie swojego pojazdu na dłużej na parkingu lub w garażu. Staraj się również od czasu do czasu planować nieco dłuższe trasy, by dać akumulatorowi szansę na pełne naładowanie. Krótka przejażdżka niestety nie wystarczy.

Nie jest również prawdą, że przy wyłączonym silniku akumulator nie zużywa energii. Współczesne samochody są wręcz naszpikowane elektroniką, która wymaga stałego dostępu do zasilania. Wszelkiego rodzaju instalacje alarmowe, zamki w drzwiach, podgrzewane fotele, ładowarka do telefonu czy nawigacja pobierają energię również wówczas, gdy pojazd jest zaparkowany. Jeśli to tylko możliwe, staraj się ograniczać używanie odbiorników prądu w samochodzie.

Problem z uruchomieniem samochodu?

Sprawdź stabilność i poprawność połączenia elektrycznego. Klemy mogą się obluzować lub przypadkowo „odskakiwać”, szczególnie kiedy pokonujesz nierówności lub wyboje w trakcie jazdy. W razie potrzeby możesz je dokręcić samodzielnie lub z pomocą mechanika.

Pamiętaj, akumulator pracuje cały rok, dlatego też należy o niego dbać zarówno latem jak i zimą. Wielu kierowców w okresie zimowym wozi w bagażniku kable rozruchowe, jak mówią, na wszelki wypadek. Bo nawet jeśli są przygotowani, nigdy nie wiedzą czy na swojej drodze nie spotkają kogoś, kto może z nich skorzystać.