Bezpieczne wakacje za kierownicą

Jak podróżować, żeby zawsze dotrzeć do celu

Wakacje to czas podróży. Zabieramy w nie naszych najbliższych, by wspólnie odkrywać nowe, często odległe miejsca. Warto przy tym pamiętać o paru zasadach, które sprawią, że będziemy mogli czuć się bezpiecznie, poruszając się samochodem.

Zaplanuj podróż

Planowanie podróży to podstawa bezpiecznej jazdy. Przed wyruszeniem w drogę sprawdź dokładnie trasę i oszacuj czas potrzebny do jej przejechania. Pamiętaj, że czas podawany przez systemy nawigacji nie jest wyzwaniem rzuconym, by je pokonać, ale realnym czasem dotarcia na miejsce. Nie staraj się pokonać trasy szybciej, niż pokazuje to nawigacja. Dzięki mapom Google możesz zobaczyć przed wyruszeniem w drogę wszystkie skrzyżowania. Warto im się zawczasu przyjrzeć i zapamiętać, aby uniknąć wykonywanych w ostatniej chwili gwałtownych manewrów.

Zadbaj o swoje auto

Przed wyjazdem warto zadbać o stan techniczny samochodu. Przede wszystkim należy sprawdzić poziom płynów, w tym zwłaszcza oleju silnikowego, płynu chłodzącego i hamulcowego. Koniecznie powinniśmy też skontrolować ciśnienie w oponach i dostosować je do planowanego obciążenia pojazdu. Upewnijmy się też, czy samochód ma ważne badanie techniczne.

Nie tylko stan techniczny

Stan techniczny to jednak nie wszystko. W długiej podróży ważne jest też dobre samopoczucie. Jego warunkiem jest czyste i pachnące wnętrze samochodu. Przygotowania do wakacyjnego wyjazdu to dobry moment, żeby wyprać tapicerkę, odświeżyć kokpit i zaopatrzyć się w zapach samochodowy odpowiadający preferencjom naszym i naszych najbliższych. Gdy będziemy się czuli komfortowo, będziemy bardziej zrelaksowani, a to z pewnością przełoży się na poprawę naszego bezpieczeństwa.

Jedź spokojnie

Pamiętaj, że jedziesz na wakacje, a twoim najważniejszym celem jest przyjemność, twoja i twoich bliskich. Nie psuj jej, denerwując się na innych uczestników ruchu albo na to, że czerwone światło pali się o kilka sekund za długo. Pamiętaj, że wakacyjna podróż to nie wyścig, w którym liczy się każda sekunda, a każdy kilometr na godzinę więcej to nie tylko większe ryzyko wypadku, ale także poważniejsze skutki w razie ewentualnej kolizji. Nie ulegajmy złudzeniu, że nasz samochód jest bezpieczny. Pamiętajmy, że żadne auto nie chroni w stu procentach przed obrażeniami podczas wypadku, a my sami możemy stwarzać zagrożenie dla innych użytkowników drogi. Przestrzegajmy ograniczeń prędkości i zwracajmy uwagę na znaki drogowe, ale także na sytuację na drodze. Zastanówmy się, czy warto ryzykować wyprzedzanie ciężarówki na trzeciego tylko po to, by za chwilę i tak stać razem z nią na najbliższych światłach.

Życzymy wszystkim kierowcom szerokiej drogi. Pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa, a wybierając się na urlop, nie zapomnijcie o produktach Dr. Marcus, dzięki którym wakacyjne podróże będą nie tylko przyjemniejsze, ale i bardziej bezpieczne.