Bezpieczna jazda samochodem zimą - top 5 porad

Jazda samochodem w zimie potrafi być prawdziwym wyzwaniem. Niespodziewane zmiany pogody i związane z nimi mrozy, opady śniegu czy marznącego deszczu z pewnością niejednokrotnie popsuły humor wielu kierowcom. Niestety nic nie możesz na to poradzić, z aurą pogodową nie wygrasz, więc po co się z nią zmagać? Najważniejsze to być odpowiednio przygotowanym i minimalizować skutki zimy i ich wpływ na codzienną jazdę. Jak to zrobić? Jak unikać nieprzyjemnych zdarzeń na drodze i wciąż czerpać radość z czasu spędzonego za kółkiem? Skorzystaj z naszych porad!

TOP 5 PORAD DLA ZIMOWEJ JAZDY SAMOCHODEM

1. Bezpieczeństwo i zdrowy rozsądek przede wszystkim
 
Zimą naprawdę nietrudno o kolizję. Zdejmij więc nogę z gazu i skup się maksymalnie na tym, co dzieje się na drodze i wokół Ciebie. Każdy kierowca powinien zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności jaką bierze na siebie codziennie wsiadając do auta. Dostosowując prędkość do panujących warunków zapewniasz sobie i innym uczestnikom ruchu bezpieczeństwo i zmniejszasz ryzyko stłuczki czy innego, trudnego do przewidzenia zdarzenia.
 
2. Opony zimowe
 
Nie bagatelizuj ani nie odkładaj w nieskończoność zmiany opon z letnich na zimowe. Wiesz doskonale jak zima lubi „zaskakiwać”, więc im szybciej to zrobisz tym lepiej. „Zimówki” zwiększają przyczepność, a zimą śliska nawierzchnia to coś co nikogo nie powinno już zaskakiwać.
 
3. Hamowanie silnikiem i umiejętne operowanie gazem
 
To bardzo proste wskazówki, które z pewnością zwiększą Twój komfort i bezpieczeństwo jazdy. Znajomość odpowiednich technik znacznie ułatwia jazdę w trudnych warunkach. Nie dodawaj gazu na zakrętach, unikaj jazdy na wysokich obrotach, by nie doprowadzić do poślizgu oraz zagwarantować sobie lepszą przyczepność.4. Znaki drogowe i przestrzeganie przepisów drogowych
 
Oczywiście wszyscy kierowcy powinni się do nich stosować nie tylko w zimie. Niemniej jednak ciężko pominąć ten temat mówiąc o bezpieczeństwie na drodze. Absolutnie nie ignoruj zasad ruchu drogowego. Nie narażaj siebie i innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo kolizji lub wypadku.

5. Odpowiednie przygotowanie

Odmrażacz do szyb, skrobaczka do okien, odpowiedni (zimowy!) płyn do spryskiwaczy – to akcesoria samochodowe absolutnie niezbędne by sprawnie i szybko rozprawić się z oszronionymi lub nawet skutymi lodem szybami. Bądź gotowy na zmieniające się warunki atmosferyczne i drogowe.

Jazda w zimie wymaga nie tylko umiejętności, ale przede wszystkim rozwagi i przygotowania.  Zmieniające się warunki pogodowe i drogowe nie są sprzymierzeńcami kierowców. Nie daj się więc zaskoczyć i zawsze wyruszaj w drogę stosując się do tych kilku prostych zasad. Bezpiecznej podróży!