Przyciemnianie szyb samochodowych – co warto wiedzieć na ten temat?

Przyciemniane szyby w samochodzie mogą nam się kojarzyć z limuzynami gwiazd, ważnymi osobistościami i luksusowymi pojazdami. Czy wobec tego przyciemniane szyby są zarezerwowane tylko dla bogaczy? Jak kwestię zaciemniania szyb regulują przepisy prawa? Czy każdą szybę można okleić? Jakie są metody przyciemniania szyb? Na jaki koszt powinniśmy się przygotować? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziecie w naszym artykule.

Przyciemnianie szyb samochodowych – dlaczego warto się na to zdecydować?

Zastanawiasz się, jakie są zalety przyciemniania szyb w samochodzie? Jest ich wiele, dlatego obecnie na oklejanie szyb samochodowych decydują się zarówno właściciele sprytnych sportowych aut, jak i rodziny z dziećmi. Co zatem przemawia za foliowaniem szyb samochodowych?

  • Ochrona przed promieniowaniem słonecznym – pozostawienie samochodu na słońcu to prosta droga do tego, by zafundować sobie saunę po powrocie. I nie, nie jest to miłe uczucie. Dzięki przyciemnianym szybom w samochodzie możemy znacząco ograniczyć dostawanie się promieni słonecznych do wnętrza pojazdu, a auto nagrzewa się znacznie wolniej. Docenią to zwłaszcza osoby, które nie przepadają za klimatyzacją pracującą na pełnych obrotach. W nagrzanym aucie musi ona pracować jeszcze intensywniej, żeby wyrównać temperaturę.
  • Blokowanie refleksów świetlnych – przyciemnione przednie szyby chronią kierowcę przed oślepieniem, redukują blaski i refleksy
  • Prywatność – przyciemniane szyby w samochodzie ograniczają widoczność tego, co dzieje się wewnątrz auta, dzięki czemu ciekawscy przechodnie czy potencjalni złodzieje mają utrudnione zadanie.
  • Zwiększone bezpieczeństwo podczas wypadku – warto pamiętać, że jedynie przednia szyba w samochodzie jest skonstruowana w taki sposób, by w przypadku zderzenia nie roztrzaskała się na tysiące odłamków. Pozostałe szyby nie mają takiego wzmocnienia, dlatego w przypadku kolizji mogą poranić pasażerów. Jeśli zdecydujemy się na foliowanie szyb samochodowych, zyskamy dodatkową ochronę w razie wypadku. Podczas zderzenia, szyba nie rozpadnie się w drobny mak, co znacząco zmniejszy ryzyko zranienia się kawałkami szkła.

Jakie są sposoby na przyciemnianie szyb w samochodzie?

Obecnie bez problemu można kupić auto z salonu, które producent wyposażył w przyciemniane szyby. Dla osób, które nie zdecydowały się na to udogodnienie podczas zakupu, ale zmieniły zdanie, lub które chciałyby zwiększyć stopień przyciemnienia szyb w swoim pojeździe, istnieją dwa rozwiązania:

  • przyciemnianie szyb w aucie metodą piecową – to metoda trwała i niezawodna, ale wymagająca czasu i profesjonalnego wykonania. Szyba jest wymontowywana z samochodu i poddawana odpowiednim procesom przygotowawczym, a następnie wypalana w piecu,
  • przyciemnianie szyb samochodowych przy pomocy folii – to metoda odwracalna i znacznie mniej inwazyjna. Najlepiej, aby foliowanie szyb zostało wykonane przez specjalistów, ponieważ proces ten wymaga precyzji i ostrożności, ale można też spróbować nakleić folię samodzielnie. Folia jest mniej trwała od metody piecowej, przez co po pewnym czasie może blaknąć i się odklejać. Folia nakładana jest na szybę od wewnętrznej strony.

Jak przyciemnić szyby w aucie?

Właściciele pojazdów, którzy zdecydują się na przyciemnianie szyb w samochodzie metodą piecową, muszą oddać swój samochód w ręce specjalistów. W przypadku naklejania folii proces możemy przeprowadzić samodzielnie. Musimy jednak pamiętać, że liczy się dokładność. Przede wszystkim szyba, na którą będzie nakładana folia, powinna zostać dokładnie umyta (warto wybrać wysokiej jakości płyn do mycia szyb i szkła), odtłuszczona i osuszona. To bardzo ważne, ponieważ ze źle przygotowanej powierzchni folia szybciej zejdzie. Gdy szyba jest odpowiednio przygotowana, folię przycinamy do odpowiednich rozmiarów i nakładamy na szybę.

Ile kosztuje przyciemnianie szyb w aucie?

Koszt przyciemnienia szyb jest uzależniony od wybranej metody oraz modelu samochodu. Jeśli oddamy nasze auto w ręce fachowców, koszt przyciemnienia szyb w samochodzie w przypadku metody foliowej wyniesie kilkaset złotych. Jeśli chcemy foliowanie szyby wykonać samodzielnie, podczas zakupu zwróćmy uwagę na jej jakość. Te droższe są zazwyczaj trwalsze i łatwiejsze w obsłudze. Metoda piecowa jest zdecydowanie droższa – głównie ze względu na poziom skomplikowania, konieczność demontażu i montażu szyby. Średnio jest to wydatek rzędu 1500–2000 zł. 

Przyciemnienie szyb w aucie a polskie przepisy

Czy przyciemnianie szyb jest zgodne z polskim prawem? Tak, jednak stopień przyciemnienia szyb samochodowych jest regulowany przez odpowiednie przepisy. O ile można przyciemnić szyby w samochodzie? Zgodnie z polskim prawem przednie szyby samochodu oraz boczne przednie muszą mieć przepuszczalność światła na poziomie 70%. Jeśli chodzi o tylne szyby, to przepisy prawa nie ograniczają nas w żaden sposób. Co nam grozi, jeśli podczas kontroli pojazdu zostanie stwierdzona nieprawidłowość w przyciemnieniu szyb? Przede wszystkim mandat i utrata dowodu rejestracyjnego. Odzyskasz go dopiero wtedy, gdy przyciemnienie szyb w samochodzie będzie zgodne z obowiązującymi przepisami.

Przyciemnianie szyb w samochodzie jest nie tylko wygodnym, ale również zwiększającym bezpieczeństwo pasażerów rozwiązaniem. Przyciemniane szyby ograniczają przedostawanie się promieniowania słonecznego do samochodu, co zwiększa komfort jazdy, a jednocześnie chroni tapicerkę i tworzywa sztuczne przed blaknięciem i niszczeniem. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twój samochód był nie tylko wygodny i bezpieczny, ale również zadbany, zapoznaj się z ofertą naszego sklepu, w której znajdziesz profesjonalne środki do pielęgnacji auta, takie jak mleczko do pielęgnacji kokpitów czy szampon samochodowy z woskiem. Dzięki nim codzienna jazda samochodem będzie prawdziwą przyjemnością. Jeśli dodatkowo zadbasz o odświeżacz samochodowy, np. Cosmic Cat, nawet stanie w korku będzie mniej dotkliwe.