Pielęgnacja aut. Zadbaj o samochód od zewnątrz i w środku | Dr. Marcus

Pielęgnacja aut. Zadbaj o samochód od zewnątrz i w środku

„Na początku rozejrzałem się i nie mogłem znaleźć samochodu, o którym marzyłbym dla siebie. Postanowiłem, że zbuduję go sam” – te słowa Enzo Ferrari bardzo często przywoływał podczas opowieści o czasach swojej młodości. Twórca słynnej na całym świecie marki Ferrari to niekwestionowany geniusz motoryzacyjny, który na zawsze zmienił oblicze międzynarodowego rynku samochodowego.

Jeśli jednak Tobie, w przeciwieństwie do Enzo, udało się znaleźć swoje wymarzone auto, warto, abyś właściwie o nie zadbał. Dzięki temu „cztery kółka” będą Ci służyły naprawdę długo. Pielęgnacja aut to jednak niełatwa sprawa i trzeba dobrze się do niej przygotować. W jaki sposób dobrać właściwe kosmetyki? Jak zaplanować działania, aby pielęgnacja aut przynosiła najlepsze efekty? Czy profesjonalna pielęgnacja aut to zawsze duży wydatek? Dowiedz się wszystkie, co ważne na temat samodzielnej pielęgnacji aut.

Czy pielęgnacja aut musi być droga?

Wielu miłośników samochodów z pewnością odpowie, że jeśli chcesz zadbać o swoją maszynę naprawdę profesjonalnie, po prostu musisz skorzystać z usług profesjonalistów. Czy jednak właśnie tak jest w rzeczywistości? Okazuje się, że do osiągnięcia naprawdę satysfakcjonujących rezultatów wystarczą odpowiednio dobrane kosmetyki.

Zaplanuj dzień, który poświęcisz na pielęgnację auta, sprawdź zapowiadaną na ten czas pogodę i zastanów się, w jaki sposób chciałbyś zadbać o samochód. Tradycyjne czyszczenie? Zabezpieczenie przed dalszymi zabrudzeniami i niszczeniem? Wielkie porządki w kabinie? A może wszystko na raz? Decyzja należy do Ciebie. Bez względu na to, jak rozbudowany wariant pielęgnacji aut wybierzesz, pamiętaj, że nie musi być bardzo kosztowna. Wystarczy odrobina czasu poświęcona na poszukiwanie właściwych produktów.

Pielęgnacja aut krok po kroku

Jeśli udało Ci się już wybrać konkretny dzień, który poświęcisz na pielęgnację aut, teraz czas na planowanie prac porządkowych.

Przede wszystkim odkurz wnętrze kabiny. Każdego dnia użytkowania auta zbierają się w nim okruchy, kurz i zabrudzenia wnoszone na ubraniach i butach przez kierowcę i pasażerów. Takie nagromadzenie zanieczyszczeń jest nie tylko nieestetyczne, ale także naprawdę groźne dla zdrowia. Kolejnym krokiem powinno być wyczyszczenie i odświeżenie tapicerki. Aby nie uległa ona wyblaknięciu, warto ją dodatkowo zabezpieczyć specjalnymi preparatami ochronnymi.

Następnie można zabrać się za wstępne mycie karoserii. W miarę możliwości zastosuj kosmetyk ułatwiający czyszczenie i usuwanie najbardziej opornych zabrudzeń. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko porysowania lakieru. Przy okazji zadbaj też o felgi, na których gromadzi się naprawdę gruba warstwa brudu.

Pielęgnacja aut obejmuje również mycie właściwe. Karoserię możemy odświeżyć przy pomocy tradycyjnego szamponu, produktu z woskiem albo na przykład kosmetyku przyspieszającego wysychanie. Każdy z nich ma niewątpliwe zalety i tylko od nas zależy, na który wariant się zdecydujemy.

Pielęgnacja aut szamponem z woskiem pozwala dodatkowo zabezpieczyć karoserię i nadać jej estetycznego blasku. Tradycyjny produkt z pewnością będzie najtańszym rozwiązaniem. Wybierając szampon przyspieszający wysychanie, zapobiegniemy natomiast powstawaniu nieestetycznych smug i zacieków na lakierze.

Podczas pielęgnacji aut nie należy zapominać o żadnych elementach. Szyby powinny zostać nie tylko spłukane, ale też dokładnie wypolerowane. Warto też poświęcić chwilę na mycie opon. Codzienne dojazdy do pracy i weekendowe wycieczki to prawdziwa szkoła przetrwania nawet dla najbardziej wytrzymałych opon.

Jakich produktów używać w pielęgnacji aut?

W tym przypadku naprawdę wiele zależy od Twoich upodobań. Zastanów się, jaki efekt pielęgnacji aut chciałbyś osiągnąć i wybierz właściwe autokosmetyki. Pamiętaj jednak, aby szukać ich w specjalistycznych sklepach z produktami motoryzacyjnymi.

Unikaj marek, których nie znasz oraz kosmetyków, których składu nie jesteś pewien. W grę wchodzi nie tylko większa ilość czasu spędzona na pielęgnacji aut. W najgorszym wypadku ich użycie może być bowiem prostą drogą nawet do trwałego uszkodzenia Twojego samochodu. Karoseria w samochodzie pełni tę samą funkcję, co ludzka skóra. Warto więc poświęcić jej podobną ilość uwagi i zadbać, aby była czyszczona i zabezpieczana w odpowiedni sposób. Podobne zasady obowiązują podczas pielęgnacji aut wewnątrz.

ZOBACZ RÓWNIEŻ