Niewidzialne wycieraczki samochodowe – działanie, ocena | Dr. Marcus

Co wiemy o niewidzialnych wycieraczkach samochodowych? Od kilku lat są poddawane motoryzacyjnym dyskusjom. Jedni je kochają, inni mają wątpliwości jak i czy je stosować. Jak działają? Czy są skuteczne? Na wszystkie pytania odpowiadamy w tym poradniku.

Co to są niewidzialne wycieraczki samochodowe?

Niewidzialne wycieraczki, zwane są też magicznymi wycieraczkami lub niewidocznymi wycieraczkami. To nanokosmetyki, które odprowadzają wodę z szyb samochodu w trakcie jazdy. To rozwiązanie, które zapewnia lepszą widoczność w deszczu bez używania klasycznych wycieraczek na najwyższych obrotach. Preparat wytwarza hydrofobową powłokę na powierzchni szyby. Brzmi skomplikowanie? Wyjaśniamy, w prosty sposób jak działają.

Jak działają niewidzialne wycieraczki?

Działanie niewidzialnych wycieraczek można w łatwy sposób zobrazować na przykładzie ważki. Czy widziałeś kiedyś ptaka lecącego w deszczu? Jeśli nie, musisz nam uwierzyć na słowo, że ptaki są w stanie pokonywać deszcz. Powierzchnie ich ciała pokrywa specjalna, tłusta powłoka, która odpycha cząsteczki wody. Podobnie jest z kaczkami – pływając po zbiornikach wodnych, nie mokną, a krople wody spływają po ich piórach. Natura wyposażyła niektóre zwierzęta w hydrofobową powłokę, zanim wymyślił ją człowiek. O piórach kaczki, czy ptaka mówi się, że są hydrofobowe tzn. nie gromadzą cząsteczek wody na swojej powierzchni. Obserwując te fascynujące zjawiska w przyrodzie, stworzyliśmy preparat, który działa podobnie. Sprawia, że powierzchnia staje się hydrofobowa i „nie lubi” wody. 

Kiedy niewidzialne wycieraczki działają?

Woda spadająca na powierzchnię szyby w trakcje jazdy skupia się w kroplach. Dzięki grawitacji i podmuchu wiatru krople spadają. Do spadania kropel potrzebny jest wiatr, a ten tworzy się w trakcie jazdy z prędkością powyżej 50 km/h – siła działająca na przednią szybę samochodu rozsuwa kolejne krople deszczu. Używanie wycieraczek można ograniczyć do minimum, ponieważ woda spływa z szyby jak po wcześniej wspomnianej kaczce. 😊

Jak nakładać niewidzialne wycieraczki?

O tym, czy niewidzialna wycieraczka zadziała, decyduje również sposób jej aplikacji. Należy pamiętać o kilku zasadach:

  1. Powierzchnia szyby powinna być nieskazitelnie czysta przed nałożeniem preparatu. Szybę należy dokładnie wyczyścić. Najlepiej sprawdzą się dedykowane płyny do mycia szyb, a do wyjątkowo trudnych zabrudzeń wypróbuj płyn do usuwania insektów i smoły.
  2. Wyczyść powierzchnię szyby do sucha za pomocą ściereczki z mikrofibry.
  3. Upewnij się, że powierzchnia szyby jest gładka.
  4. Nanieś niewidzialną wycieraczkę i dokładnie zaaplikuj na szybę z pomocą suchej ściereczki z mikrofibry.
  5. Efekt utrzymuje się przez kilka tygodni.

Gdzie nakładać niewidzialne wycieraczki?

Magiczne wycieraczki możemy aplikować na wszystkie szyby w samochodzie. Najczęściej znajdują zastosowanie w przedniej szybie, jednak z powodzeniem można wykorzystać ją na bocznych szybach oraz tylnej. Szczególnie nałożenie preparatu na boczne szyby może okazać się bardzo praktycznym rozwiązaniem. Tam w końcu klasyczne wycieraczki nie docierają, a niewidzialna wycieraczka może stanowić ochronę przed gromadzeniem się wody.

Czy niewidzialne wycieraczki są skuteczne?

Niewidoczna przednia szyba samochodu w deszczu to scenariusz na tragedię. Specjaliści długo szukali sposobu, aby zwiększyć bezpieczeństwo i komfort jazdy, podczas ulewy. Dłuższy czas hamowania, zawodne wycieraczki i w końcu ograniczona widoczność to tylko kilka z czynników, na które powinniśmy uważać podczas ulewy. Niewidzialne wycieraczki poprawiają również bezpieczeństwo podczas podróży. Większa widoczność na jezdni, to możliwość szybszej reakcji. 

Na bezpieczeństwie podczas jazdy nie powinniśmy oszczędzać. Koszt niewidzialnych wycieraczek jest relatywnie niewielki do przyjemności, jaką odczujesz podczas pierwszej jazdy w deszczu po ich nałożeniu.

Podsumowanie: niewidzialne wycieraczki do samochodu

ZOBACZ RÓWNIEŻ