Polerka samochodowa – jak ją wybrać?

Dlaczego karoseria się psuje? Co szczególnie negatywnie wpływa na jej kondycję? Wieloletnia eksploatacja auta skutkuje oczywiście licznymi zarysowaniami, otarciami i blaknięciem koloru. Szczególnie groźne dla lakieru i karoserii samochodu są częste wizyty na myjni automatycznej, sól drogowa i kwaśne deszcze. Jeśli chcemy ustrzec nasze auto przed zbyt szybkim zniszczeniem, warto poznać podstawowe i bardzo skuteczne zabiegi pielęgnacyjne. Jednym z nich jest polerowanie samochodu

Na czym polega polerowanie samochodu?

Niektórzy uważają, że nawet drobne naprawy karoserii wymagają interwencji profesjonalnego lakiernika albo blacharza, ale podstawowe akcje ratunkowe jesteśmy w stanie przeprowadzić samodzielnie. Jak sprawić, aby lakier ponownie błyszczał jakby auto przed chwilą wyjechało z salonu? Oślepiający wręcz błysk może przywrócić korekta lakieru, czyli polerowanie auta. Wyróżnia się dwa sposoby polerowania samochodu:

Polerowanie ręczne samochodu

Ręczne polerowanie auta wymaga naprawdę wiele czasu i energii. Przyniesie oczekiwane skutki, jeśli na lakierze znajdują się tylko powierzchowne uszkodzenia. To dobry wybór dla osoby, która chce polerować auto po raz pierwszy i nie jest jeszcze doświadczona. Uprzedzamy jednak, że to niezwykle pracochłonne zajęcie.

Polerowanie mechaniczne samochodu

Polerowanie mechaniczne, zwane też elektrycznym, to polerowanie z wykorzystaniem polerki samochodowej. Polerka do lakieru nie jest aż tak bardzo skomplikowana w użyciu, więc coraz częściej korzystają z niej również amatorzy w swoich własnych garażach. W przeciwieństwie do ręcznego polerowania, odświeżanie lakieru polerką jest o wiele szybsze i przynosi lepsze efekty. 

Skąd wziąć polerkę samochodową? Czy opłaca się ją kupić? Według wstępnych szacunków, decyzja o samodzielnym polerowaniu auta z wykorzystaniem polerki pozwala nam zaoszczędzić co najmniej 1000 złotych, nawet kiedy wliczymy w koszty zakup polerki na własność. Jaka jest najlepsza polerka samochodowa? Zanim zdecydujemy się na kupno, warto zwrócić uwagę na pewne parametry. Jaka jest najlepsza polerka samochodowa?

Parametry polerki samochodowej, o których trzeba pamiętać

Jak wybrać polerkę samochodową? Na które parametry warto zwrócić uwagę? Czy w ogóle warto ją kupić?

Moc polerki samochodowej

Największy wybór narzędzi do polerowania ma moc w przedziale 1000 – 2000 W. Drobne prace wykonasz z użyciem polerki o mocy 1000 W, jeśli jednak zdecydujesz się na większą moc urządzenia, będziesz w stanie pracować z porządniejszymi materiałami. Wybór mocy polerki samochodowej zależy więc od zaawansowania prac, jakie chcesz wykonać. 

Regulacja obrotów polerki samochodowej

To jeden z najważniejszych parametrów, o którym zwykle zapominają początkujący motomaniacy. Jeśli lakier Twojego auta jest dość wrażliwy, wybierz polerkę z mniejszą prędkością, tj. do 1200 rpm. Najlepiej wybrać polerkę z możliwością regulowania obrotów, na przykład w skali od 1000 do 2000 rpm. Wtedy możesz użyć jej do różnych rodzajów lakierów samochodowych.

Zasilanie polerki samochodowej

Do wyboru masz zasilanie elektryczne na kablu lub zasilanie akumulatorem. Jeśli chcesz często korzystać z polerki samochodowej i będziesz wykorzystywał ją jednorazowo przez wiele godzin – bardziej ekonomiczne pod względem zużycia energii jest kupienie polerki podpinanej do sieci elektrycznej. Jeżeli polerka ma służyć Ci sporadycznie, wybierz akumulator. Zwykle wytrzyma od 40 minut do nawet 3 godzin na jednym ładowaniu. Wystarczy, aby dokonać drobnych korekt lakieru.

Rodzaj padów do polerki samochodowej

Pady to po prostu gąbki polerskie. Inaczej to nakładki na polerkę samochodową. Nie bez powodu mają różne kolory! Tak samo jak pasty polerskie dzielą się na cuttingowe (mocno ścierne), polishingowe (średnio ścierne) oraz finishingowe – nabłyszczające. Finishingowe zazwyczaj są czarne, jednak pozostałe występują w zróżnicowanych kolorach, więc przed zakupem upewnij się dwa razy, jaki dokładnie pad kupujesz. Pady z gąbki charakteryzują się mniejszym poziomem ścieralności i są wykorzystywane zarówno z polerką orbitralną jak i obrotową. Pady wełniane stosuje się tylko z polerkami obrotowymi. Na początku swojej przygody wybierz pady z gąbki, ich użycie nie wymaga aż tak wiele doświadczenia.

Waga polerki samochodowej

Łatwo o niej zapomnieć. Polerkę będziesz trzymać w ręku przez dłuższy czas. Wybierz polerkę o takiej wadze, by ręce za szybko się nie męczyły i było łatwo było nią operować.

Ile kosztuje dobra polerka samochodowa?

Zupełnie wystarczający sprzęt do polerowania samochodu można kupić już za 100 złotych. Jeśli zwiększysz budżet do około 300 złotych, możesz stać się posiadaczem profesjonalnego narzędzia do polerowania. Nie zapomnij o zwróceniu uwagi na okres gwarancyjny oraz dostępność akcesoriów – pasty czy zapasowych szczotek. 

Kosmetyki do polerowania auta

Najlepszym lekarstwem jest profilaktyka. Świadoma i regularna pielęgnacja to najlepsze, co możesz zrobić dla swojego auta. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych wykorzystuj tylko sprawdzone kosmetyki samochodowe. Szampony, woski i wszelkie niezbędne akcesoria znajdziesz w kategorii autokosmetyki. Szczególnie przydatne okazują się specjalistyczne szampony z woskiem, które pomagają zakończyć proces pielęgnacji auta.

Podsumowanie: Najlepsza polerka samochodowa

Posiadając polerkę samochodową we własnym garażu z powodzeniem można wykonać korektę lakieru w przydomowym warsztacie. Na co zwrócić uwagę, aby zakup był udany?

  • Moc polerki samochodowej
  • Rodzaj polerki
  • Waga polerki
  • Dobór padów
  • Zasilanie
ZOBACZ RÓWNIEŻ