Jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie domowym sposobem?

Od czasu do czasu należy zagospodarować czas na kompleksowe czyszczenie wnętrza samochodu. Regularna pielęgnacja sprawi, że tapicerka zachowa swoje właściwości i walory wizualne na długie lata. Warto nawet raz w miesiącu wykonać czyszczenie siedzeń w samochodzie.

Jeśli chcesz odświeżyć wnętrze swojego auta, nie musisz od razu decydować się na wizytę w serwisie. Jesteś w stanie uzyskać satysfakcjonujące efekty, działając zupełnie samodzielnie. Do wykonania tego zadania będziesz potrzebować kilku akcesoriów i kosmetyków do samochodu. Szereg przydatnych środków czyszczących jesteś w stanie znaleźć nawet w swojej kuchni.

Jak dobrać właściwe metody do czyszczenia tapicerki?

Kluczową kwestią jest upewnienie się, z jakiego materiału została wykonana tapicerka. Każde włókno charakteryzuje się innymi właściwościami. W konsekwencji rekomendowane sposoby pielęgnacji również będą się wyraźnie różnić. Skóra naturalna ma delikatną strukturę, która może ulec uszkodzeniu w wyniku niewłaściwego traktowania. Przy innych materiałach tekstylnych możesz już pozwolić sobie na bardziej zdecydowane ruchy. Wówczas zalecane jest też czyszczenie siedzeń w samochodzie przy pomocy specjalistycznej pianki. Po spryskaniu zabrudzonego miejsca należy wmasować preparat we włókna z wykorzystaniem szczotki. Później wystarczy tylko zetrzeć resztki piany.

Wszelkie wytyczne dotyczące przeznaczenia środków czyszczących nie zostały nadane przez przypadek. To całkowicie uzasadnione zasady postępowania, których należy przestrzegać. Bagatelizowanie informacji zawartych w instrukcji może przyczynić się do uszkodzenia struktury materiału. Wówczas niepotrzebnie poniesiesz dodatkowe koszty, których można było uniknąć.

Czym wyprać tapicerkę w samochodzie? Sprawdzamy domowe sposoby

Istnieje duża szansa, że w swojej kuchni posiadasz środki, które mogą pomóc w doprowadzeniu wnętrza samochodu do ładu. Poznaj najpopularniejsze i zarazem sprawdzone metody do likwidowania zabrudzeń.

  • Kwasek cytrynowy pozwoli na wyczyszczenie tłustych plam, a także śladów po wylanych napojach. Co ciekawe, ten niepozorny sposób ma na tyle intensywne działanie, że może nawet pomóc w uporaniu się z ogniskami korozji. Przy stosowaniu soku z cytryny należy jednak zachować szczególną ostrożność. Ciemniejszy materiał może ulec przebarwieniu pod jego wpływem.
  • Soda oczyszczona znakomicie sprawdza się w usuwaniu zabrudzeń zarówno w domu, jak i w aucie. Czyszczenie tapicerki samochodowej sodą jest bardzo proste. Rozsyp odrobinę proszku na siedzeniu i rozprowadź po całej plamie. W ciągu kilku godzin soda powinna wyciągnąć zanieczyszczenia z tkaniny. Później wystarczy tylko pozbyć się proszku.
  • Płyn do mycia naczyń został stworzony z myślą o usuwaniu zaschniętego tłuszczu. Podobne zastosowanie może mieć przy okazji czyszczenia samochodu. Wyciśnij na tyle dużo płynu, żeby wytworzyła się piana. Następnie pocieraj zabrudzone miejsce przy pomocy szczotki z miękkim włosiem. Nie naciskaj zbyt mocno, aby nieopatrznie nie uszkodzić struktury materiału. Pamiętaj, żeby nie oszczędzać na zakupie tego środka czystości. Preparaty z niższej półki mają rzadszą, bardziej rozwodnioną konsystencję i wyraźnie słabsze właściwości czyszczącego. W efekcie mogą okazać się niewystarczające do wywabienia głęboko osadzonego tłuszczu.
  • Talk może posłużyć do pozbycia się tłustych plam, podobnie jak płyn do mycia naczyń. W tym przypadku zasady postępowania są zbliżone do tych z sodą oczyszczoną. Talk należy umieścić na zabrudzeniu. Nie musisz jednak czekać aż kilku godzin. Efekty powinny być widoczne po kilkunastu minutach.
  • Ocet może okazać się nieocenioną pomocą przy czyszczeniu wyjątkowo kłopotliwych zabrudzeń. Oczywiście najpierw należy rozcieńczyć go w litrze wody. Później można przystąpić do zabiegu. Ocet sprawdzi się przy usuwaniu plam po napojach, krwi czy też pocie.

Trzeba jednak pamiętać, że wyżej wspomniane środki służą bardziej do punktowego działania w przypadku wyjątkowo uciążliwych plam. Do regularnej pielęgnacji należy stosować specjalistyczne kosmetyki przeznaczone do konserwacji wnętrza samochodu.

Jak wyczyścić siedzenia w samochodzie przy pomocy środków do pielęgnacji?

Zanim zabierzesz się za pranie siedzeń w samochodzie, zacznij od zdezynfekowania rąk przy pomocy chusteczek. Następnie wykorzystaj odkurzacz do usunięcia nieczystości znajdujących się na fotelach. W ten sposób usuniesz między innymi włosy, ziarenka piasku czy też sierść zwierząt domowych. Następnie można przystąpić do właściwej części sprzątania.

Jeżeli tapicerka została wykonana ze skóry, wykorzystaj specjalne chusteczki stworzone z myślą o pielęgnacji tego materiału. W ten sposób przetrzyj całą powierzchnię siedzeń. Jeżeli trafisz na trwalsze zabrudzenia, wspomóż się szczotką z miękkim włosiem. Nie pocieraj jednak materiału zbyt mocno. Skóra ma delikatną strukturę i może ulec uszkodzeniu w wyniku niewłaściwego podejścia.

W przypadku tapicerki wykonanej z innych materiałów, zastosuj środek do czyszczenia części tekstylnych. Innowacyjna formuła przenika do głęboko osadzonych włókien i umożliwia kompleksowe odświeżenie foteli. Preparat usuwa brud, a jednocześnie pozostawia na powierzchni siedzeń warstwę ochronną, która zabezpiecza przed pojawianiem się kolejnych zanieczyszczeń. Ponadto pianka zapewnia ochronę przed oddziaływaniem promieni słonecznych.

Samochód jest już świeży, ale warto, żeby był jeszcze pachnący. Dopełnieniem procesu pielęgnacji jest wykorzystanie perfum przeznaczonych do auta. Na szczególne uznanie zasługują w tym przypadku kompozycje aromatyczne z linii Senso Car Perfume. Zwróć uwagę na kolekcję zapachów umieszczonych w eleganckim flakonie z drewnianym akcentem. Do wyboru masz następujące warianty:

Wszystkie dostępne propozycje przyczynią się do odświeżenia wnętrza samochodu i tym samym sprawią, że jazda stanie się jeszcze przyjemniejsza niż wcześniej.