Jak stosować płyn do mycia silników? | Dr. Marcus

Mycie silnika wielu osobom może wydawać się zbędne. Tę czynność przypisuje się raczej profesjonalistom, którzy zawodowo zajmują się czyszczeniem aut oraz handlują samochodami. Zaskoczymy Cię! Nie tylko spece od detailingu powinni myć silnik samochodowy. Dlaczego warto i jak stosować płyn do mycia silników?

Dlaczego warto myć silnik samochodowy?

Silnik dość szybko i łatwo ulega zabrudzeniu. To prawda. Większość osób uważa, że silnikowi jest obojętne, czy jest brudny, czy czysty. Myjąc auto skupiamy swoją uwagę na karoserii i wnętrzu auta, bo to na nie codziennie patrzymy. Stan zabrudzenia silnika nie wpływa znacząco na jego funkcjonowanie. Czysty silnik ma jedną inną wartość. Ułatwia diagnostykę! Czysty silnik auta umożliwia łatwe dostrzeżenie ewentualnych wycieków. To zdecydowanie przyspieszy diagnostykę i pozwoli nam wystarczająco szybko zareagować. Korzyści? Bezpieczeństwo podczas jazdy i uniknięcie kosztownych napraw silnika.

Czy mycie silnika samochodowego jest trudne?

Mycie silnika może wydawać się skomplikowane. Wiele osób unika go, używając argumentu, że podczas mycia można uszkodzić instalację elektryczną. Jeśli będziesz postępować zgodnie z kilkoma podstawowymi zasadami, nie masz się czym martwić. Cały proces jest bezpieczny, a Twój silnik wyjdzie z kąpieli bez szwanku. Zdecydowanie myciem możesz bardziej pomóc silnikowi niż mu zaszkodzić. Na bezpieczeństwo i łatwość mycia wpływa jakość używanych produktów, dlatego warto zaopatrzyć się w profesjonalny płyn do mycia silników.

Na co zwrócić uwagę podczas mycia silnika?

Jest niewielka różnica pomiędzy myciem silnika diesel i silnika benzynowego. Wynika ona z różnicy w konstrukcji. Silnik diesla będzie nieco łatwiejszym do umycia. Dlaczego? To silnik o zapłonie samoczynnym. Nawet w zawilgoconym środowisku nie będzie miał problemu z odpaleniem. Działanie silnika benzynowego jest uzależnione od współpracy kilku elementów: między innymi świec, cewek zapłonowych, przewodów wysokiego napięcia. Do odpalenia potrzeba iskry. Należy uważać, aby nie zalać żadnego z elementów potrzebnych do jej wytworzenia.

Co przyda się podczas mycia silnika?

Mycie silnika będzie łatwiejsze i skuteczniejsze, jeśli wykorzystasz następujące elementy:

Gdzie umyć silnik auta?

Kiedy już masz komplet narzędzi do mycia silnika, znajdź odpowiednie miejsce na jego umycie. Pamiętaj, że w większości myjni samodzielne mycie silników jest zabronione. Nie warto robić tego również na podwórku – chemia użyta podczas mycia trafi do gleby. Najrozsądniejszym miejscem będzie garaż z odpływem wody.

Mycie silnika krok po kroku

Jak sprawić, aby mycie silnika było szybkie, bezpieczne i skuteczne? Pamiętaj o kilku krokach. 

Wykorzystaj specjalistyczny sprzęt. Nie musi być drogi! Chodzi o wybranie środków przeznaczonych do mycia silnika, dzięki temu masz pewność, że są bezpieczne i nie uszkodzisz silnika ani żadnych innych elementów. 

Silnik musi być zimny! Nie wykonujemy żadnych manewrów przy silniku, kiedy jest gorący. 

Należy bezwzględnie odkręcić klamry akumulatora. Można okręcić go folią ochronną lub całkowicie wyjąć z auta. 

Zabezpiecz elementy układu elektrycznego i filtry. Chroń je przed zamoczeniem, które utrudni odpalenie silnika po myciu. 

Poprawnie stosuj płyn do mycia silników. O tym w kolejnym akapicie. 

Dokładnie spłucz silnik. Zrób to szybko, wykorzystując jak najmniej wody. Można wykorzystać myjkę ciśnieniową, ale strumień musi być delikatny i nie wolno kierować go bezpośrednio na podzespoły elektryczne. 

Pozostaw silnik do wyschnięcia. Najlepiej na kilka godzin, zanim ponownie go uruchomisz.

Jak poprawnie stosować płyn do mycia silników?

Wszystko gotowe, newralgiczne elementy przykryte folią. Jak dokładnie używać płynu do mycia silników?

  1. Potrząśnij opakowaniem z płynem do silnika.
  2. Ponownie upewnij się, że silnik jest zupełnie zimny.
  3. Rozprowadź płyn po zabrudzonej powierzchni silnika.
  4. Odczekaj 1-2 minuty.
  5. Spłucz silnik zimną wodą.
  6. Odczekaj co najmniej 40 minut do wyschnięcia. Gotowe!

Zalety płynu do mycia silników

Płyn do mycia silników samochodowych nadaje się do każdego rodzaju silników. Używając go, chronisz powierzchnię silnika Twojego auta. Zabezpiecza oraz impregnuje silnik na długo po myciu. Już wiesz, że użycie go jest bardzo proste. Płyn do mycia silników jest bezpieczny dla lakieru i karoserii oraz dociera nawet do najgłębszych zakamarków. Dzięki aktywnym składnikom usuwa tłuszcz, olej i brud. A Ty możesz cieszyć się czystym silnikiem!

Jak stosować płyn do mycia silników? Podsumowanie

Mycie silnika z użyciem płynu nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad:

ZOBACZ RÓWNIEŻ