Jeżeli często podróżujesz samochodem, pewnie nieraz spotkała Cię sytuacja, w której spod kół innego pojazdu wystrzelił kamień i wylądował na Twojej przedniej szybie. Najczęściej takie uderzenie nie niesie za sobą poważnych konsekwencji. Dużo hałasu i krótka chwila grozy nie składają się na przyjemne przeżycie, ale najczęściej szyba na szczęście pozostaje w jednym kawałku. Co jednak zrobić w przypadku, gdy kamień – czy nawet kasztan spadający z drzewa – spowoduje uszkodzenie w postaci odprysku na szybie? Jak wygląda naprawa takiego odprysku? Czy musimy wymienić całą szybę, czy możemy naprawić szkodę samodzielnie? Jak do tematu małego odprysku na przedniej szybie podchodzą policjanci podczas kontroli? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, czytaj dalej!
Tzw. pajączek na szybie wbrew pozorom wcale nie powstaje w tak łatwy sposób. Przednia szyba w samochodzie jest tak skonstruowana, aby nie rozbiło jej nawet dosyć mocne zderzenie. Dzięki temu podczas kolizji kierowca oraz pasażer są chronieni przed zranieniem odłamkami szkła. Powstawanie odprysków na szybie wynika niejako właśnie z jej budowy. Silne uderzenie kamieniem, gałęzią czy innym przedmiotem nie sprawi, że szyba pęknie i rozleci się na drobne kawałki, raniąc nas przy tym dotkliwie. Pozostanie w jednym kawałku, jednak na jej powierzchni, w punkcie uderzenia, pojawią się pęknięcia w kształcie pajączka.
Może zdarzyć się, że uderzenie będzie na tyle lekkie, że na szybie pojawi się jedynie odprysk. W każdym z tych przypadków należy działać szybko, oszacować straty i wybrać najlepszą opcję naprawy. Zaniedbany i nienaprawiony, nawet niewielki odprysk może szybko przemienić się w głębsze uszkodzenie, ponieważ szyba cały czas pracuje – jak cały samochód. W konsekwencji z niewielkiej i niezbyt kosztownej usterki może rozwinąć się sytuacja, w której trzeba będzie wymienić całą szybę. Ponadto dopóki nasz pojazd nie zostanie naprawiony, będzie stwarzał niebezpieczeństwo dla nas i innych uczestników ruchu drogowego.
Usuwanie odprysków na szybie nie jest wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Możemy to zrobić samodzielnie, jednak pod pewnymi warunkami. Odprysk na szybie jest do uratowania, o ile od głównego punktu nie odchodzą pęknięcia, które tworzą na powierzchni szyby kształt pajęczyny. Wówczas sytuacja trochę się komplikuje. Jeśli pęknięcia są rozległe, naprawa odprysku na szybie na własną rękę może nie odnieść oczekiwanego skutku. Trzeba się wtedy liczyć z tym, że niezbędna będzie wymiana całej szyby.
Co do zasady zakłada się, że samodzielna naprawa odprysku jest możliwa i skuteczna, gdy średnica uszkodzenia nie przekracza 22 milimetrów. Jak duży jest Twój odprysk na szybie? Możesz to zweryfikować w prosty sposób, wystarczy, że masz w portfelu bilon w postaci monety dwuzłotowej. Po przyłożeniu monety do odprysku, uszkodzenie nie powinno wystawać poza jej powierzchnię. Kiedy jeszcze samodzielna interwencja może okazać się nieskuteczna? Gdy pęknięcie jest umiejscowione blisko krawędzi szyby. Prawdopodobnie unikniemy wymiany szyby tylko w przypadku, gdy odległość odprysku od krawędzi wynosi około 10 centymetrów.
Jak już wspomnieliśmy, gdy tylko dojdzie do incydentu, jak najszybciej powinniśmy zareagować. Jeśli uszkodzenie jest niewielkie i kwalifikuje się do samodzielnej naprawy, nie zwlekajmy z nią. Im dłużej będziemy czekać i odkładać ją na później, tym bardziej zwiększymy szansę na to, że odprysk będzie się powiększał i dojdzie do dalszych i głębszych pęknięć – szczególnie zimą, gdy różnica temperatur jest dosyć znacząca. Warto też sobie uświadomić, że w uszkodzonym szkle mogą zbierać się zanieczyszczenia i wilgoć, których samodzielnie nie będziemy w stanie usunąć. W efekcie nasze zaniechanie może doprowadzić do tego, że konieczna będzie kosztowna wymiana całej przedniej szyby.
Pomimo zapewnień producentów całkowite pozbycie się odprysku na szybie najczęściej nie jest możliwe. Jaki sens ma wobec tego samodzielna ingerencja? Priorytetem jest ochrona szyby przed dalszym pękaniem. Jeśli przyłożymy się do usunięcia odprysku na szybie, najczęściej pozostała rysa czy wgłębienie jest niewielkie i mało widoczne. Pamiętaj, że jeśli odprysk, pomimo naprawy, nadal przeszkadza Ci podczas jazdy samochodem, tworzy refleksy czy znajduje się na linii Twojego wzroku, rozpraszając uwagę, wymiana szyby będzie niestety konieczna.
Jeśli szyba w samochodzie jest pęknięta, jazda nim jest bezwzględnie zabroniona. W przypadku kontroli policjant nie tylko zatrzyma dowód rejestracyjny naszego pojazdu, ale również nałoży na nas mandat. Jednak nawet jeśli nie natkniemy się na policję, nie liczmy na to, że nasz samochód w takim stanie przejdzie okresowe badania techniczne.
Problem jest dosyć powszechny, dlatego na rynku jest dostępnych kilka środków, które pomogą Ci pozbyć się problemu. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zakup zestawu do usuwania odprysków na szybie. Co zawiera?
Zasada działania i dołączone do zestawu elementy różnią się zazwyczaj w niewielkim stopniu, dlatego z grubsza, możemy je sprowadzić do uniwersalnej instrukcji, opisującej jak usunąć odprysk krok po kroku:
Jeśli pomimo przeczytania instrukcji nie masz pewności, czy poradzisz sobie z tym zadaniem, pozostaw usunięcie odprysku na szybie profesjonaliście. O swój samochód możesz zadbać samodzielnie na wiele innych sposobów – na przykład wybierając preparaty dostępne w naszym sklepie. Nabłyszczający szampon samochodowy, niezastąpiony w okresie jesienno-zimowym odmrażacz do szyb czy płyn do mycia silników. Wszystkie te środki pomogą Ci utrzymać samochód w doskonałej kondycji.