Jak przykleić lub dokleić podsufitkę w samochodzie?

Nawet najlepszy sprzęt z czasem się zużywa i wymaga wymiany lub serwisowania. Dotyczy to również samochodu i jego części. Nawet wysokiej jakości pojazd po upływie pewnego czasu wymagać będzie drobnych renowacji. Jeśli rzuciło Ci się w oczy, że podsufitka w Twoim aucie wymaga naprawy, nie zwlekaj! Podpowiadamy, jak podkleić podsufitkę, jak ją naprawić bez demontażu, gdy odkleiła się tylko jej część, a także co zrobić, gdy cała podsufitka wymaga wymiany. Nie czekaj, aż spadnie Ci na głowę – działaj już dziś!

Czym jest podsufitka w samochodzie?

Na początku warto podkreślić, że naprawa podsufitki nie jest niczym skomplikowanym, o ile wiesz, jak ją przeprowadzić. Wystarczy odpowiednio się do tego zadania przygotować. Zanim jednak podpowiemy Ci, jak to zrobić krok po kroku, wyjaśnijmy, czym właściwie jest podsufitka i gdzie jest umieszczona. Podsufitka znajduje się we wnętrzu samochodu. Wykonana jest z tkaniny (na przykład weluru), skóry naturalnej, zamszu lub ekoskóry. Podsufitka w samochodzie pełni nie tylko funkcję praktyczną – jest laminowana pianką poliuretanową, która stanowi skuteczną izolację, wygłusza dźwięki, dobiegające z zewnątrz, a także sprawia, że promienie słoneczne nie przedostają się poprzez dach do wnętrza auta. Podsufitka pełni jednocześnie funkcję ozdobną, zwiększającą estetykę pojazdu, a także świadczy o jego klasie.

Odklejona podsufitka, czyli kiedy podsufitka wymaga naprawy?

Choć podsufitka wydaje się elementem niepozornym, wpływa znacząco na ogólny wygląd samochodu. Odklejona podsufitka, spadająca na głowy pasażerów czy kierowcy, zabrudzona, poplamiona, poprzecierana, łuszcząca się czy pofałdowana, negatywnie wpływa na odbiór samochodu. Kierowanie autem również może być utrudnione. Sprzedaż samochodu prezentującego się tak niechlujnie też nie należy do łatwych zadań. Nieprzyjemny zapach, którym przesiąknięta jest podsufitka i wszystkie tekstylia w samochodzie, na przykład w wyniku długoletniego palenia papierosów w pojeździe, również nie pozostaje bez wpływu na jego odbiór.

Podsufitkę warto wymienić, nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie jest uszkodzona, ale jej zapach budzi nasze wątpliwości. Może to być też znak, że do samochodu dostała się wilgoć – np. wskutek nieszczelności, nieodpowiedniego sposobu prania tapicerki czy uszkodzonego szyberdachu. Niezależnie od tego, czy chcesz podkleić podsufitkę bez jej zdejmowania, czy wymienić całość, w naszym poradniku znajdziesz podpowiedzi, jak samodzielnie odświeżyć wygląd swojego samochodu. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak przykleić podsufitkę we własnym zakresie.

Jak przykleić podsufitkę w samochodzie? Wymiana całej podsufitki na nową krok po kroku

Gdy cała podsufitka wymaga wymiany, niezbędne jest przygotowanie kilku elementów, które umożliwią nam wykonanie zadania. Są to:

  • nowa podsufitka – najłatwiej jest znaleźć gotowy produkt przeznaczony dla konkretnego modelu samochodu. Wiele firm oferuje takie rozwiązanie. Jest to zdecydowanie łatwiejsza opcja (ale jednocześnie niestety droższa) niż samodzielne docinanie podsufitki. Jeśli jednak masz doświadczenie w tapicerowaniu, to możesz spróbować we własnym zakresie dopasować wymiary podsufitki do swojego auta. Wymaga to jednak precyzji i jest dużo bardziej czasochłonne niż tak zwany „gotowiec”,
  • wszystkie narzędzia do demontażu starej tapicerki – z nimi cały proces przebiegnie zdecydowanie szybciej i sprawniej,
  • wilgotna ściereczka z mikrofibry,
  • środek odtłuszczający,
  • szczotka z twardym włosiem, skrobaczka do szyb, papier ścierny,
  • wysokiej jakości klej do tapicerki.

Jeśli zgromadziliśmy wszystkie niezbędne akcesoria, czas przejść do rzeczy. Najpierw należy zdemontować istniejącą podsufitkę. Następnie musimy oczyścić stelaż z pozostałości starego kleju i pianki za pomocą szczotki. Gdy stelaż będzie oczyszczony trzeba go dokładnie odtłuścić i przetrzeć ściereczką z mikrofibry. Na tak przygotowaną powierzchnię, przyklejamy nową podsufitkę, używając do tego sprawdzonego kleju tapicerskiego. Ostatnim krokiem jest montaż stelaża z nową podsufitką.

Jak podkleić podsufitkę bez demontażu? Sprawdź, jak to zrobić!

Zastanawiasz się, jak wygląda klejenie podsufitki bez ściągania? Od razu Cię uspokoimy – podklejenie podsufitki jest zadaniem zdecydowanie prostszym niż wymiana całej tapicerki w aucie. Jeżeli odkleja się jedynie fragment podsufitki, a reszta jest w dobrym stanie, możemy naprawić podsufitkę bez demontażu. Jak to zrobić?

  • Demontujemy te części podsufitki, które uległy odklejeniu.
  • Dokładnie usuwamy resztki starej gąbki z wewnętrznej części podsufitki i stelażu.
  • Odtłuszczamy stelaż i wewnętrzną część podsufitki.
  • Ściereczką z mikrofibry wycieramy do sucha stelaż i wewnętrzną część podsufitki.
  • Pokrywamy stelaż i wewnętrzną część odklejonej podsufitki klejem do podsufitki bez zdejmowania.
  • Umieszczamy odklejoną podsufitkę na stelażu, dokładnie ją dociskając, jednocześnie pozbywając się nierówności (możemy do tego użyć skrobaczki do szyb).
  • Jeśli jakieś elementy musieliśmy zdemontować, montujemy je ponownie.

Dzięki tej instrukcji w szybki i prosty sposób podkleimy podsufitkę bez zdejmowania. Podklejenie podsufitki nie jest zatem wcale takie trudne, jak się wydaje, jeśli tylko jesteś uzbrojony w wiedzę, jak to zrobić. Po więcej przydatnych informacji zapraszamy na naszego bloga. Zachęcamy Cię też do zapoznania się z ofertą naszego sklepu, gdzie znajdziesz wiele akcesoriów, dzięki którym pielęgnacja samochodu będzie zdecydowanie łatwiejsza i szybsza. Co mamy na myśli? Między innymi nabłyszczający spray do kokpitu, który chroni przed promieniowaniem UV i działa antystatycznie, a także środek do czyszczenia części tekstylnych, który pozwoli Ci utrzymać tapicerkę w aucie w nienagannym stanie. Zainteresowany? W takim razie zapoznaj się z naszą szeroką ofertą odświeżaczy powietrza – Lucky Top czy Cosmic Dog z pewnością przypadną Ci do gustu!