Jak prać tapicerkę samochodową? Co warto wiedzieć?

Jak każdy inny sprzęt, który jest często eksploatowany, samochód wymaga wiele uwagi. Coroczny przegląd, czyszczenie klimatyzacji na wiosnę, wymiana opon na zimowe lub letnie, wizyty w myjni… Aby auto utrzymać w dobrym stanie, trzeba się trochę natrudzić. Do listy obowiązków sumiennego właściciela pojazdu warto też dodać regularne pranie tapicerki w samochodzie. Nigdy tego nie robiłeś? Zastanawiasz się, jak prać tapicerkę samochodową? Można to zrobić samodzielnie czy lepiej oddać samochód w ręce specjalistów? Jakie środki nadają się do prania wnętrza samochodu? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w naszym poradniku. Czytaj dalej, a dowiesz się, jak wyprać tapicerkę w aucie szybko i skutecznie.

Pranie tapicerki samochodowej – co warto wiedzieć?

Na samym początku warto zaznaczyć, że pranie foteli samochodowych i całej tapicerki w aucie jest niezbędne, aby prezentowało się ono estetycznie i schludnie. Materiał, który znajduje się wewnątrz pojazdu, jest narażony na różnego rodzaju zabrudzenia. Błoto wnoszone na butach, resztki jedzenia, które wnikają w tapicerkę, rozlane napoje, kleksy z tuszu na materiale, sierść zwierząt… Nawet jeśli należymy do grona osób uważnych, trzymających się zasady, że w aucie się nie je i nie pije, nie unikniemy zabrudzeń. Często wynikają one po prostu z codziennego korzystania z samochodu i warunków pogodowych.

Nie uchronimy naszej tapicerki przed błotem i deszczem. Dlatego niezależnie od tego, czy tapicerka w naszym samochodzie jest wykonana z jasnego, czy ciemnego materiału, należy ją regularnie czyścić. Co więcej, pranie tapicerek samochodowych jest ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale również higienicznych. Tekstylny materiał to doskonałe siedlisko dla wszelkiego rodzaju bakterii, roztoczy czy grzybów. Brud, który wnika w jego strukturę, może być niebezpieczny dla zdrowia. Jeśli zauważysz, że fotele samochodowe zmieniły kolor, a podsufitka zszarzała, to znak, że czas zaplanować gruntowne pranie auta.

Czyszczenie tapicerki w samochodzie – czy można to zrobić samodzielnie?

Mycie tapicerki samochodowej nie jest zadaniem skomplikowanym, jeśli się do tego odpowiednio przygotujesz. Zrobisz to szybko i skutecznie pod warunkiem, że wcześniej zaopatrzysz się w odpowiednie preparaty i akcesoria. Więcej na ten temat przeczytasz za chwilę. Oprócz tapicerki na fotelach i tylnej kanapie musisz pamiętać także o zagłówkach, które mają bezpośredni kontakt z włosami i głową, tapicerce na podłodze, która zazwyczaj stanowi największe wyzwanie, materiale pokrywającym wnętrze bagażnika, tapicerce na bocznych drzwiach, a także podsufitce.

Jak przygotować samochód do prania tapicerki?

 • Przede wszystkim pranie tapicerki samochodowej najlepiej zaplanować na naprawdę ciepły dzień w okresie wiosenno-letnim. Dlaczego? Jak łatwo się domyślić, wyprana tapicerka będzie schła przez minimum kilka godzin. Aby przyspieszyć ten proces warto w trakcie prania i po jego zakończeniu pozostawić otwarte wszystkie drzwi samochodu.
 • Zanim zabierzemy się za czyszczenie tapicerki samochodowej, należy dokładnie odkurzyć pojazd oraz wytrzepać dywaniki samochodowe.
 • Jeśli w aucie przewożony jest od czasu do czasu pies lub kot przed przystąpieniem do prania tapicerki warto usunąć pozostawioną na siedzeniach sierść. Idealnie nada się do tego rolka do czyszczenia lub specjalna rękawica do zbierania sierści.
 • Pranie tapicerki w samochodzie należy do zadań, do których trudno się zmotywować, dlatego, gdy już się za to zabierzemy, róbmy to dokładnie – na przykład nie czyśćmy jedynie zabrudzonego miejsca, ale wypierzmy cały fotel. 
 • Do czyszczenia tapicerki w samochodzie używamy delikatnych środków i akcesoriów, tak by nie uszkodzić materiału.

Czyszczenie tapicerki samochodowej – co będzie nam potrzebne?

Aby pranie samochodu poszło nam szybko i przyjemnie, warto zawczasu przygotować potrzebne środki i akcesoria. Dzięki temu wszystko będziemy mieli pod ręką. Co mamy na myśli? Takie akcesoria, jak:

 • odkurzacz,
 • szmatki z mikrofibry,
 • miękka szczotka,
 • skuteczny środek do prania tapicerki.

Jak wyprać tapicerkę w samochodzie? Poznaj skuteczne metody!

Istnieje kilka sposobów na to, by doprowadzić tapicerkę do niemalże fabrycznej świetności. Jakie możemy wyróżnić?

 • Środki o powierzchniowym działaniu, najczęściej w formie pianki czy sprayu. Na odpowiednio przygotowaną tapicerkę nanosimy preparat – jeśli zabrudzenia nie są duże, czekamy, aż środek zacznie działać. Jeśli mamy do czynienia z większymi plamami, możemy przyspieszyć wnikanie preparatów w strukturę materiału za pomocą delikatnej szczotki. Zazwyczaj po upływie podanego przez producenta czasu, przecieramy czyszczoną powierzchnię suchą ściereczką, usuwając w ten sposób nadmiar preparatu. W niektórych przypadkach konieczne będzie ponowne odkurzenie tapicerki.
 • Czyszczenie tapicerki w samochodzie przy pomocy odkurzacza piorącego. Jest to metoda skuteczna i szybka, jednak trzeba się przygotować na to, że gruntownie oczyszczony materiał będzie nieco dłużej sechł. 

Jakie środki do prania tapicerki wybrać?

W naszym sklepie internetowym znajdziesz wiele przydatnych preparatów do pielęgnacji samochodu. Jeśli chodzi o tapicerkę, szczególnie polecamy środek do czyszczenia części tekstylnych, który dzięki swojej unikalnej formule głęboko wnika w powierzchnię materiału, usuwając nawet uporczywe zabrudzenia. Co najważniejsze, jest łatwy w użyciu. Cząstki tytanu zapewniają powłokę ochronną, która zabezpiecza materiał przed ponownym zanieczyszczeniem i blaknięciem, co zmniejsza częstotliwość prania tapicerki. Dodatkowo preparat pozostawia po sobie przyjemny i nienachalny zapach. Co jeszcze warto wypróbować? Nabłyszczające chusteczki do czyszczenia kokpitu czy płyn do mycia szyb i szkła to prawdziwe hity!

Profesjonalne pranie tapicerki samochodowej, czyli kiedy samochód należy oddać w ręce specjalistów?

W jakich sytuacjach lepiej oddać samochód w ręce fachowców? Profesjonalne pranie tapicerki samochodowej przyda nam się, gdy:

 • kupiliśmy samochód z drugiej ręki. Warto zadbać o dokładne czyszczenie używanego auta,
 • gdy często palimy papierosy w samochodzie – profesjonaliści bez problemu usuną nieprzyjemny zapach, którym przesiąkł materiał w aucie,
 • gdy musimy wyczyścić tapicerkę jesienią lub zimą – w takich warunkach samodzielne pranie tapicerki jest zadaniem ryzykownym,
 • gdy tapicerka jest silnie zabrudzona lub plamy obejmują dużą powierzchnię materiału.

Dzięki naszym wskazówkom wiesz już, kiedy zabrać się za pranie wnętrza samochodu, jakie środki nadają się do czyszczenia tapicerki samochodowej, kiedy poradzisz sobie z tym samodzielnie, a kiedy warto oddać pojazd w ręce fachowców, a także jak musisz się do tego zadania przygotować. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko życzyć Ci powodzenia i zachęcić do zapoznania się z całą ofertą naszego sklepu!