Diesel, benzyna czy gaz?

Postęp motoryzacji pozwolił nam na swobodny wybór pomiędzy samochodami z silnikiem diesla, napędzanymi benzyną lub działającymi na gaz. Która z opcji jest najlepsza i dlaczego?

Benzyna czy diesel?

Teoretycznie silniki diesla i silniki benzynowe są dość podobne. Oba są silnikami spalinowymi, zaprojektowanymi do przekształcania energii chemicznej, skoncentrowanej w paliwie w energię mechaniczną. To właśnie ona, w taki sam sposób przesuwa tłoki w górę i w dół wewnątrz cylindrów. Podobnie oba rodzaje silników zamieniają paliwo w energię poprzez serię niewielkich wybuchów i proces spalania. Główną różnicą między olejem napędowym a benzyną jest zatem sposób, w jaki dochodzi do tych wybuchów. W silniku benzynowym paliwo jest mieszane z powietrzem, sprężane przez tłoki i na końcu zapalane przez iskry świec zapłonowych. W silniku wysokoprężnym natomiast, powietrze jest najpierw sprężane, a dopiero następnie następuje wtrysk paliwa. To, co może zatem opowiadać się za silnikami diesla to znacznie mniejsze spalanie.

Ten argument spodoba się więc osobom, które często jeżdżą w dłuższe trasy i poruszają się poza przestrzenią miasta. Niestety muszą się one jednocześnie liczyć z dużo droższymi kosztami ewentualnej naprawy. Silniki benzynowe, ze względu na swoją popularność, są dużo prostsze do naprawy, a zatem warsztat samochodowy nie wystawi Ci ogromnego rachunku za ich serwis. Co więcej, auta zasilane benzyną pozwalają na bardziej kontrolowaną jazdę, sprawniejszą zmianę biegów i szybsze rozgrzanie powietrza w środku. Różnicę tą z pewnością odczujesz zimą oraz wszędzie tam, gdzie styl jazdy musi być bardziej dynamiczny.

A może gaz?

Ci kierowcy, którzy koncentrują się na możliwie jak największej oszczędności swojej jazdy, wybierają auta na gaz lub po prostu montują systemy LPG w swoim dotychczasowym samochodzie. Niestety jednak musisz pamiętać o tym, że nie każdy model nadaje się do zainstalowania tego systemu i zmiany źródła energii mechanicznej. Musisz również liczyć się z samymi kosztami całej instalacji gazowej, które bywają sporym obciążeniem dla budżetu. Nie jest to zatem opłacalne rozwiązanie, jeśli używasz auta tylko do jazdy na krótkich odcinkach lub codziennego kręcenia się po mieście. Warto wspomnieć również o tym, że ceny gazu rosną z roku na rok i nie są już tak spektakularnie niskie, a samo auto zużywa gazu o większej objętości niż paliwa na tym samym dystansie. Właśnie dlatego zawsze warto dokładnie przemyśleć swoje decyzje i przekalkulować, czy takie rozwiązanie się opłaca. Może się bowiem okazać, że oszczędność będzie tylko pozorna i warto szukać jej zupełnie gdzie indziej – na przykład szukając tańszego niż dotąd ubezpieczyciela lub kupując własne kosmetyki samochodowe Dr. Marcus, zamiast regularnie jeździć na kosztowną myjnię.