Czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji – jak to zrobić?

Osoby, które regularnie jeżdżą samochodem – niezależnie od tego, czy jest to krótka trasa do pracy, czy kilkaset kilometrów – nie wyobrażają sobie jazdy bez sprawnie działającej klimatyzacji. Stała się ona niejako standardem. Dlaczego? Klima zapewnia nie tylko komfort podróży latem, gdy temperatura przekracza przyjemne 25 stopni Celsjusza, ale pozwala także przetrwać nawet daleką podróż zimą. Gdy na zewnątrz panuje mróz, zapewnia nam odpowiednią temperaturę i usuwa wilgoć z wnętrza samochodu, dzięki czemu nie parują szyby. Aby jednak sprawnie działała, właściciel pojazdu musi zadbać o jej regularne serwisowanie. O tym, dlaczego jest to tak istotne, a także jakie są oznaki, że nasza klimatyzacja wymaga czyszczenia, dowiesz się z lektury naszego poradnika.

Dlaczego czyszczenie klimatyzacji w samochodzie jest konieczne?

Klimatyzacja generuje dużą ilość wilgoci. Wahania temperatur w połączeniu z kurzem zalegającym wewnątrz instalacji negatywnie wpływają nie tylko na sprawne działanie systemu, ale są przede wszystkim niebezpieczne dla naszego zdrowia. To wprost idealne środowisko do namnażania się różnego rodzaju bakterii i grzybów, które, mówiąc oględnie, nie sprzyjają naszemu organizmowi. Kaszel, szczypanie i łzawienie oczu, alergie, wszelkiego rodzaju choroby układu oddechowego – wszystkie te objawy mogą być wywołane przez znajdujące się w klimatyzacji drobnoustroje. Warto podkreślić, że klimatyzacja samochodowa nie jest pod tym względem wyjątkiem. Każda klimatyzacja, zarówno domowa, jak i biurowa, jest miejscem namnażania grzybów, bakterii czy roztoczy. 

Czyszczenie klimatyzacji samochodowej – co warto wiedzieć?

Jak już wspomnieliśmy, każda klimatyzacja wymaga czyszczenia i odgrzybiania. Tylko w ten sposób możemy skutecznie usunąć wszelkiego rodzaju zagrażające naszemu zdrowiu drobnoustroje. Jak często należy czyścić klimatyzację? Odgrzybianie klimatyzacji należy wykonywać regularnie raz do roku, czyli co dwanaście miesięcy. Najlepiej robić to na początku wiosny, po intensywnym eksploatowaniu w okresie jesieni i zimy. Zaleca się również, by co mniej więcej pół roku stosować środki do odświeżania klimatyzacji. Chcesz wiedzieć, co świadczy o tym, że Twoja klimatyzacja wymaga odgrzybiania? Czytaj dalej, a dowiesz się wszystkiego!

Kiedy klimatyzacja wymaga odgrzybiania? Po czym można to poznać?

Odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie najlepiej jest wykonywać wiosną, co dwanaście miesięcy. Jednak nie zawsze trzeba sztywno trzymać się tej reguły. Kiedy jeszcze warto zastanowić się nad dezynfekcją klimatyzacji?

  • Jeśli kupujesz samochód z drugiej ręki – nigdy nie wiesz, kiedy miało miejsce ostatnie czyszczenie klimatyzacji przez poprzedniego użytkownika. Najlepiej zaraz po kupnie auta używanego udać się na odgrzybianie klimatyzacji samochodowej i jej przegląd. Zyskasz wtedy pewność, że Twój nowy samochód jest bezpieczny.
  • Kiedy z klimatyzacji wydobywa się nieprzyjemny zapach – z kanałów wentylacyjnych nie powinna uwalniać się żadna niepokojąca woń (na przykład zapach stęchlizny czy pleśni).
  • Jeżeli po wejściu do samochodu notorycznie występują u Ciebie takie objawy, jak pieczenie oczu, katar, kichanie, kaszel i tym podobne. To znak, że warto udać się na odgrzybianie klimatyzacji samochodowej. W ten sposób wyeliminujesz możliwość, że to właśnie auto jest przyczyną pojawiania się oznak alergii.

Jak odgrzybić klimatyzację w samochodzie? Poznaj sprawdzone metody!

Popularne są trzy metody czyszczenia klimatyzacji samochodowej. Zanim jednak do nich przejdziemy, warto podkreślić, że corocznemu odgrzybianiu klimatyzacji zawsze powinna towarzyszyć wymiana filtra kabinowego. Nie jest to drogi element (kosztuje około kilkudziesięciu złotych), natomiast bez jego wymiany nie można mówić o skutecznym oczyszczeniu klimatyzacji. Jakie są trzy najpopularniejsze metody czyszczenia klimatyzacji w samochodzie?

Pierwsza to ultradźwiękowe czyszczenie klimatyzacji. Dzięki specjalnemu środkowi wpuszczanemu do kanałów wentylacyjnych za pomocą rozpylacza wszystkie bakterie i grzyby zostają zneutralizowane. Tuż po odebraniu samochodu z warsztatu może być wyczuwalny chemiczny zapach preparatu, dlatego auto wystarczy przewietrzyć. 

Druga metoda to ozonowanie klimatyzacji, które odbywa się bez użycia jakichkolwiek środków chemicznych. Stosowane w tym przypadku ozonatory wykorzystują promienie UV i wysokie napięcie do stworzenia ozonu, który eliminuje wszelkiego rodzaju drobnoustroje znajdujące się w klimatyzacji. Samodzielne ozonowanie klimatyzacji jest możliwe, jednak jeśli chcemy mieć pewność, że nasza klima jest odpowiednio odgrzybiona, warto oddać samochód w ręce profesjonalistów.

Trzecia metoda polega na dezynfekcji klimatyzacji za pomocą pianki. Jest to sposób najtańszy i niestety najmniej skuteczny. Piankę można kupić w opakowaniu ze specjalną elastyczną rurką. Za jej pomocą rozprowadzamy piankę dezynfekującą po kanałach wentylacyjnych. Kluczowe jest to, aby dotarła ona jak najdalej i dostała się do samej parownicy. Tylko wtedy pozbędziemy się wszystkich bakterii. Zazwyczaj jednak rurka, choć wygodna, nie umożliwia dokładnego rozprowadzenia produktu. Metodę tę można traktować jedynie jako chwilowy środek zaradczy, ale odgrzybianie klimatyzacji samochodowej za pomocą innych metod niestety nas nie ominie. 

Regularne czyszczenie klimatyzacji w samochodzie jest zabiegiem koniecznym dla zachowania bezpieczeństwa i zdrowia użytkowników. Po przeczytaniu naszego poradnika wiesz już, jak odgrzybiać klimatyzację w samochodzie, jakie metody masz do wyboru i kiedy warto to zrobić. Jeśli chcesz zadbać o przyjemny zapach w aucie, oprócz regularnego serwisowania i czyszczenia klimatyzacji, zadbaj o odświeżacze powietrza, które umilą każdą podróż. Fresh bag a może Easy Clip? Wybór pozostawiamy Tobie! W naszym sklepie znajdziesz szereg produktów, które pomogą Ci utrzymać pojazd w idealnym stanie przez długie lata. Zapoznaj się z naszą ofertą i wybierz akcesoria dla siebie. Szczególnie polecamy nabłyszczające chusteczki do czyszczenia kokpitu czy środek do czyszczenia części tekstylnych. Sprawdź, co jeszcze dla Ciebie przygotowaliśmy!