Czym umyć felgi aluminiowe? Czyszczenie felg domowym sposobem

Felgi aluminiowe są dla samochodu tym, czym dla eleganckiej kobiety droga biżuteria. Bez nich auto wygląda nieciekawie i po prostu nijak. Jeśli jednak auto wyposażono w aluminiowe obręcze z górnej półki, warto o nie należycie dbać. Jak wyczyścić felgi aluminiowe?

Czyszczenie felg aluminiowych to niezbędna czynność pielęgnacyjna, jeśli chcemy by felgi aluminiowe lśniły w słońcu. Czy jednak należycie zadbamy o felgi, mając jedynie pod ręką szmatkę i kubeł z ciepłą wodą?

– Każda metoda czyszczenia felg aluminiowych jest dobra… o ile jest skuteczna – śmieją się spece od detailingu. Czym jednak jest detailing? Nazwa pochodzi z języka angielskiego i wiąże się z bardzo dokładnym czyszczeniem samochodu przy użyciu wyspecjalizowanych preparatów. Nie ma więc mowy jedynie o starej ścierce i ciepłej wodzie. Pojęcie detailingu dotyczy też więc czyszczenia felg aluminiowych.

Jak wyczyścić felgi aluminiowe?

No właśnie. Nie każdy kierowca musi wiedzieć, jak wyczyścić felgi aluminiowe. Szukając odpowiedzi na pytanie, jak czyścić alufelgi, żeby je doczyścić, warto zajrzeć do warsztatu specjalizującego się w auto detailingu. Można jednak również nieco zaoszczędzić i samemu zaopatrzyć się w odpowiednie środki do czyszczenia alufelg.

Czym umyć felgi aluminiowe?

Najlepiej poszukać produktów do czyszczenia alufelg na stronach internetowych wyspecjalizowanych producentów. Jednym z nich jest Dr. Marcus. Na jego witrynie można znaleźć między innymi płyn do mycia felg.

Czyszczenie alufelg przy jego użyciu jest proste i przyjemne. To jednak nie przypadek. Inżynierowie, którzy opracowali ten preparat do czyszczenia felg doskonale wiedzieli, z jakimi zabrudzeniami będą mieli do czynienia. By skomponować dobry środek, trzeba wiedzieć, czym czyścić felgi aluminiowe.

Podstawa to wiedzieć, czym czyścić felgi aluminiowe

Całe koło, a w tym i aluminiowa felga, pracuje w dość specyficznych warunkach. Przez bliskość nawierzchni i zgromadzonego na niej kurzu są narażone na powstawanie szczególnie silnych zabrudzeń. Nie trzeba już chyba wspominać, że szosa nie zawsze pozostaje sucha. Jesienią pokrywają ją kałuże, zimą natomiast pełne piasku i soli błoto pośniegowe.

Czyszczenie alufelg może utrudniać jeszcze jeden szczegół. Pod każdą aluminiową felgą znajdują się bowiem tarcze hamulcowe. Współpracujące z nimi klocki hamulcowe odpowiadają za powstawanie trudnego do usunięcia nalotu. Właśnie z tego powodu warto wiedzieć, czym czyścić felgi.

Czym umyć felgi aluminiowe? Już wiemy!

Na stronie specjalizującej się w środkach do detailingu firmy Dr. Marcus godnym polecenia jest płyn do mycia felg „All Whell cleaner. Płyn opracowano z myślą o szybkim czyszczeniu alufelg z kurzu, drobinek gumy czy właśnie pozostałości ściernych z klocków hamulcowych. Warto dodać, że płyn nie tylko wyczyści felgi aluminiowe, lecz także da im także odpowiednie zabezpieczenie przed zgubnym promieniowaniem UV.

Jak czyścić felgi aluminiowe płynem?

Choć koła samochodu bywają często brudne, warto zapamiętać pięć prostych kroków:

Jak czyścić felgi aluminiowe szczotką?

Nie sam płyn jednak daje efekt przy czyszczeniu alufelg. W sprzedaży oprócz najróżniejszych ściereczek dostępne są także specjalne szczotki do felg. Czy warto ich używać? Jak nimi czyścić alufelgi? Czy szczotki są dla aluminiowych felg bezpieczne?

Zdecydowanie tak. Warto jednak dokładnie im się przyjrzeć. Szczególną uwagę powinni zachować kierowcy aut wyposażonych w lakierowane felgi aluminiowe. Zbyt twarda szczotka mogłaby spowodować powstawanie niewielkich rys podczas szorowania alufelg. Problem ten w znacznie mniejszym stopniu dotyczy natomiast samochodów wyposażonych w standardowe alufelgi matowe.

Szczotka do alufelg jest natomiast czymś zupełnie niezbędnym dla jeżdżących samochodami wyposażonymi w alufelgi o bardzo intensywnym wzorze. Mowa o felgach aluminiowych, których wzór przypomina koło wyposażone w szprychy. No bo jak czyścić takie felgi, zwłaszcza z zaschniętego błota?

Jak wyglądają szczotki do czyszczenia alufelg?

Z wyglądu przypominają one walec. Taki właśnie kształt ułatwia wyczyszczenie nawet najtrudniej dostępne zakamarki aluminiowej obręczy. Dobra szczotka do czyszczenia aluminiowych felg to szczotka, która dotrze dosłownie wszędzie.

A jak woskować felgi aluminiowe?

Rozmiłowani w swoich pojazdach kierowcy z pewnością będą pamiętać o tym, że na woskowanie zasługuje nie tylko karoseria samochodu. A dlaczego również i lakierowane felgi aluminiowe nie miałyby lśnić w pełnym słońcu?

Woskowanie lakierowanych felg aluminiowych ma sens. Dzięki powłoce woskowej felgi będą lepiej zabezpieczone przed promieniowaniem UV. Dłużej też powinny zostać czyste. Do woskowanej i polerowanej felgi nieco mniej chętnie przyczepiają się drobinki kurzu. Wosk chroni też całkiem nieźle aluminiową felgę przed wodą. Krople szybciej ściekają i nie pozostawiają po sobie śladów.

Felgi aluminiowe woskujemy przy użyciu tych samych środków, których używamy do woskowania karoserii.

Na sam koniec porad dotyczących mycia aluminiowych felg warto dodać, że zasadą jest, iż zwłaszcza w gorące letnie dni nie myjemy felg samochodów, które dopiero co zakończyły podróż. Schłodzenie zimną wodą rozgrzanych tarcz hamulcowych może wpłynąć na obniżenie czasu ich eksploatacji.

Gdy już wiesz, czym umyć felgi aluminiowe, sprawdź, jak zadbać o pozostałe elementy samochodu

Zaglądając do sklepu internetowego w poszukiwaniu płynu do mycia aluminiowych felg, warto koniecznie zwrócić uwagą także i na inne preparaty ułatwiające pielęgnację samochodu.

W dziale Dr. Marcus car Cosmetics znaleźć można bowiem wiele przydatnych akcesoriów do kosmetyki samochodowej. Wśród nich znajdują się specjalne chusteczki przydatne np. do pielęgnacji skórzanych foteli.

Chusteczki Dr. Marcus nie tylko usuwają ze skóry zabrudzenia, takie jak ślady nowych niebieskich jeansów, które pozostały na jasnej skórzanej tapicerce. Chusteczki świetnie impregnują także skórzane obicia.

W tym samym dziale dostać można również podobne chusteczki służące do czyszczenia szyb od wewnętrznej strony. Można ich użyć także do usuwania brudu z zegarów.

Dr. Marcus myśli jednak nie tylko o samochodach, lecz także o kierowcach. Właśnie dlatego dostępne są też chusteczki służące do czyszczenia rąk. Są testowane dermatologicznie i w pełni bezpieczne!

Dr. Marcus chroni też przed wirusami

W sklepie internetowym znaleźć można też dział Senso Care. Tu zgromadzono wszelkie środki służące dezynfekcji. Szczególnie godnym polecenia są chusteczki antybakteryjne z ekstraktem z oliwek. Można nimi łatwo przetrzeć kierownicę czy drążek zmiany biegów, by zapewnić sobie ochronę przed bakteriami oraz wirusami.

Dr. Marcus Car Perfume, czyli szyk francuskich zapachów

By samochodem jechało się jeszcze przyjemniej, Dr. Marcus przygotował całą kolekcję zapachów samochodowych. Mango, zielone jabłko czy nawet guma do żucia? Każdy znajdzie coś dla siebie. Nam najbardziej spodobał się odświeżający zapach w żelu Car Gel Coffee. W odświeżaczu tym zastosowano prawdziwe, francuskie perfumy. Więcej o zapachach samochodowych dowiesz się z naszego bloga.

ZOBACZ RÓWNIEŻ