Czy wiesz jakie wycieraczki samochodowe wybrać do swojego auta?

Wybór dobrej jakości wycieraczek samochodowych nie jest prosty, a ma ogromne znaczenie. Widoczność we wnętrzu pojazdu jest niezwykle ograniczona. Każdy kierowca ma świadomość jak wiele stref w środku wchodzi w tzw. martwe pole widzenia. Ponadto muszą one skutecznie usuwać z przedniej szyby wszelkie zanieczyszczenia, a przede wszystkim wodę np. w trakcie opadów deszczu. Bardzo często posiada ona również dodatek w postać m.in. kurzu, błota, piachu, a także różnego typu brudu, który pozostawiać może smug. 

Nie warto więc wybierać najtańszych wycieraczek samochodowych znalezionych w markecie. Dlaczego?  Z tego względu, że mogą piszczeć bądź zużyć się nawet po kilku pierwszych miesiącach. Co ważniejsze jednak, mogą stanowić zagrożenie dla Ciebie oraz innych, jeśli Twój zakres pola widzenia ulegnie znacznemu ograniczeniu. Jak kupić odpowiednie wycieraczki samochodowe? Więcej dowiesz się właśnie w tym artykule! 

Wybieraj rozważnie autokosmetyki samochodowe

Tutaj na wstępie warto wspomnieć, że na stan Twoich szyb wpływają nie tylko same wycieraczki, ale również kosmetyki, z których korzystasz. Należy dobierać odpowiednie preparaty w stosunku do sezonu, a także właściwe środki usuwające np. tłuste plamy i smugi. Wycieraczka bez nich nie poradzi sobie w trakcie jazdy. W tym aspekcie proponujemy produkty pochodzące z oferty Dr Marcus. Zapewnią Ci one kompleksowe efekty od mycia po codzienną jazdę. Przeczyścisz szybę szamponem 2w1 z polerowaniem, a następnie utrzymasz jej blask z pomocą płynu do spryskiwaczy!

Jakie wycieraczki samochodowe zakupić – tradycyjne, płaskie czy może hybrydowe?

Tutaj wiele zależy od tego jaki masz budżet. Tradycyjne ze stelażem należą do zdecydowanie najtańszych i przez to najpopularniejszy wybór wśród kierowców. Sprawdzą się bardzo dobrze w każdym pojeździe, gdyż są trwałe i efektywne w pracy. Niestety, ale nadają się wyłącznie do szyb o płaskim profilu, czyli często nie znajdą zastosowania w nowszych autach.

W przypadku aut z kilku ostatnich dekad lepszym wyborem są wycieraczki tzw. płaskie, których kształt przypomina literę C. Lepiej dopasowują się one do krzywizn szyby, a także są bardziej elastyczne. Jeśli kupiłeś nowe auto prosto z salonu, to właśnie takich wycieraczek samochodowych powinieneś szukać. 

Na rynku dostępny jest jeszcze trzeci typ, który łączy w sobie cechy obu rodzajów. Hybrydowe wycieraczki samochodowe mają mniejszy stelaż ograniczający wygięcia boczne, dzięki czemu nie podskakują na wybojach, a także znacznie i lepiej spisują się przy śniegu.

Kiedy należy wymienić wycieraczki w swoim samochodzie?

To uzależnione jest przede wszystkim od tego ile spędzasz czasu za kółkiem. Dobre wycieraczki samochodowe wytrzymają nawet do kilku lat regularnej eksploatacji. Z kolei ich żywotność jest kwestią wielu czynników: 

Zdarza się często, że uruchamiamy wycieraczki zanim spryskamy szybę płynem, a przez to możemy znacząco uszkodzić pióra. Nie są one bowiem przystosowane do pracy na sucho. Z tego względu włączanie wycieraczek również na nieoczyszczonej ze śniegu bądź lodu szybie wpływa negatywnie na ich stan.

Kiedy więc najlepiej wymienić wycieraczki samochodowe? Od roku do półroku. Najbardziej wyraźnym sygnałem będą smugi pozostające na szybie. Jest to jeden z pierwszych symptomów zużycia. Drugą kwestią może być to, że będą jedynie częściowo usuwały wszystko z szyby, czyli pracują efektywnie jedynie pewnym fragmentem długości pióra. Pozostawianie wody natomiast jest niezwykle niebezpieczne. Dlatego pamiętaj, aby regularnie zmieniać wycieraczki w swoim aucie. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ