Aluminiowe czy stalowe? Jakie felgi są lepsze na zimę?

Felgi stalowe czy aluminiowe na zimę? Oto jest pytanie! Wiadomo, że aluminiowe lepiej wyglądają, ale stalowe się tak nie niszczą. Czy to prawda? Sprawdzamy, jakie felgi na zimę są najlepsze.

Felgi aluminiowe czy stalowe? Które lepiej się prezentują, nietrudno przeoczyć. Niestety te ładniejsze są też znacznie droższe i jak się powszechnie uważa, mogą się szybko zniszczyć. Felgi aluminiowe są wyjątkowo wrażliwe na sól i inne chemikalia, którymi w zimie posypuje się drogi, by te mogły być bezpieczne. Sprawdźmy więc, na jakich felgach warto jeździć zimą.

Felgi ze stali czy aluminium?

Jakie felgi na zimę założyć? Wielu kierowców jeździ na tych samych przez cały rok i zmieniają jedynie opony z letnich na zimowe.

Inni uważają, że praktyczniejsze na zimę są modele stalowe, bo są tańsze i mniej podatne na korozję. Czy to jednak prawda?

Zastanawiając się nad tym, jakie felgi na zimę założyć, warto wziąć pod uwagę nie tylko walory wizualne. Felgi aluminiowe to większa sztywność i wytrzymałość, co zwłaszcza zimą staje się podwójnie ważne. Jednak kierowcy obawiają się dziur w drogach i złych warunków pogodowych, na których alufelgi mogą się zniszczyć, dlatego decydują się na stalowy wariant felg. Tłumaczą sobie, że taniej jest wyprostować felgę stalową, niż spawać aluminium.

Trudno z tym polemizować. W odwiecznej dyskusji na temat tego, czy stosować alufelgi czy stalowe felgi, warto jednak wziąć pod lupę pewien mit. Jaki?

Felgi aluminiowe czy stalowe? Które są bardziej podatne no korozję?

Które prędzej ulegają rdzy? Alufelgi czy stalowe felgi? Większość kierowców odpowie, że to aluminiowe felgi są znacznie bardziej podatne na korozję zimą. Czy to jednak prawda? Dlaczego aluminium miałoby być wrażliwsze? Przecież jest szlachetniejszym materiałem. W tym właśnie problem. Wyższa jakość oznacza wyższą cenę. Właśnie z tego względu wielu kierowców ma obawy związane z używaniem alufelg w sezonie, gdy drogi pokrywa słone błoto pośniegowe. Nie oznacza to oczywiście, że pojedynek w kategorii alufelgi czy stalowe felgi wygrywa ten drugi wariant. Wystarczy już samo nakładanie lub ściągania kołpaka, by doszło do uszkodzenia powierzchni lakieru na takiej obręczy. I co wtedy? Jeśli nie zabezpieczymy uszkodzenia, momentalnie wda się w nie rdza. Stalowa felga szybko zacznie pokrywać się brunatnym nalotem.

Tymczasem felga aluminiowa, zwłaszcza w nowoczesnym samochodzie, pokryta jest kilkoma rodzajami odpornego lakieru. Ten dzięki swej strukturze jest znacznie odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne.

Ponadto nawet w zimie polskie drogi od kilku lat wyglądają dużo lepiej. O ile nie eksploatujemy auta na naprawdę trzeciorzędnych trasach, trudno będzie znaleźć dziurę w jezdni, która spowoduje poważne uszkodzenie alufelgi. Czy zatem na zimę zdecydować się na alufelgi czy felgi stalowe? Naszym zdaniem felgi aluminiowe nadają się do eksploatacji przez cały rok, jednak przy przestrzeganiu kilku zasad:

  • kupujemy nowoczesne alufelgi pokryte kilkoma warstwami dobrej jakości lakieru;
  • uważamy podczas parkowania, by nie uszkodzić felgi np. o krawężnik;
  • pielęgnujemy felgę przy pomocy przystosowanych do tego kosmetyków;
  • co jakiś czas poddajemy felgę woskowaniu i polerowaniu;
  • systematycznie kontrolujemy stan aluminiowych felg.

Czym pielęgnować felgi aluminiowe?

To nic trudnego ani skomplikowanego. Można zajrzeć np. do sklepu z artykułami do detailingu takiego jak Dr. Marcus. Tam w zakładce Autokosmetyki - Dr. Marcus warto odnaleźć płyn do mycia felg. To wysokiej jakości środek do pielęgnacji felg aluminiowych. Jego skład pozwala nie tylko na wygodne mycie, lecz także zabezpieczenie powłok lakierniczych alufelgi. W tej samej kategorii oferowany jest szampon samochodowy z woskiem. Pozwoli on na właściwą pielęgnację karoserii samochodu, a zawartość wosku zabezpieczy lakier auta przed zdradzieckim wpływem otaczającego środowiska. O tym, jak można zastąpić wosk tańszym sposobem, przeczytacie w tym artykule.

W tej samej kategorii produktów oferowanych jest jeszcze kilka innych, godnych polecenia pozycji. To np. nabłyszczający spray do pielęgnacji kokpitu o zapachu oceanu lub o zapachu nowego samochodu

Więcej ciekawych zapachów do samochodu, także w formie sprayów do tapicerki znaleźć można w kategorii produktów Dr. Marcus - Car Perfume. Jest tu np. zapach gumy do żucia lub świeżych truskawek czy też neutralizator zapachu tytoniu.

W czasach pandemicznych warto też dobrze zadbać o należytą dezynfekcję wnętrza pojazdu. W dziale Senso Care sprzedawany jest płyn dezynfekujący z aloesem czy też chusteczki nasączone płynem antybakteryjnym i ekstraktem z oliwek.